Микропластмасите вече са се превърнали в „чума“ на планетата - учените от време на време ги откриват на най-отдалечените плажове, в морски дарове, по върховете на недокоснати планини, в телата на новородени и дори в най-дълбоката точка на океана - Марианската падина.

В ново проучване екип от китайски учени също откри микропластмасови частици в облаци над Китай. Изследователите се опасяват, че тези малки частици в облаците над планината Тай, обект на световното наследство, могат да окажат значително влияние върху времето на Земята, пише Daily Mail.

Микропластмасата се дефинира като пластмасови частици с размер по-малък от 5 милиметра, но в това изследване учените откриха частици, чийто размер не надвишава 100 микрометра. Микропластмасата с този размер може да изглежда безобидна, но учените предупреждават, че в достатъчни количества тези малки парчета пластмаса могат да имат огромно въздействие върху планетата.

По време на изследването учените събраха проби от облачна вода от върха на планина, която докосва облаците и се издига на около 1,6 километра над морското равнище. След това те анализираха събраните проби с помощта на спектрометър и определиха химичния състав на съдържанието на облака.

китайски облаци микропластмасаЦял екран
Микропластмасата, открита на върха на планината Тай, е в различни форми: влакна (a), фрагменти (b), филми (c) и сфери (d). Снимка: ACS Central Science

Резултатите показват, че малки микропластмасови частици са открити в 24 от 28 проби, като концентрациите се увеличават по-близо до морското равнище, където облаците са по-плътни. Екипът спекулира, че слънчевата светлина и други атмосферни влияния вероятно могат да разградят микропластмасата на още по-малки фрагменти, което вероятно е причината някои „нанопластмаси“ да бъдат пропуснати в изследването.

В резултат на това учените казват, че техните резултати вероятно представляват само долна граница, докато общата картина може да е много по-депресираща. След това учените използваха компютърно моделиране и заключиха, че микропластмасата е пристигнала в този момент от други части на страната. Най-опасното обаче изглежда, че тези малки частици пластмаса, както подозират учените, могат да повлияят на времето и начина, по който се образуват облаците.

микропластични облациЦял екран
Микропластмасите вероятно са се изнесли от по-населената вътрешност, преди ветровете да ги отнесат към по-селската планина Тай Снимка: ACS Central Science

Въпреки това учените смятат, че облаците вероятно също оказват влияние върху микропластмасата. Например слънчевата светлина в земната атмосфера може да изветри и износи пластмасата, оставяйки повърхността й грапава и камениста. Така че учените проведоха два допълнителни експеримента: те изложиха микропластмасата или на вода и въздух, или на вода и ултравиолетова светлина. Резултатите показват, че облачните условия дразнят малките частици, което улеснява навлизането на тежки метали като олово и живак.

Сега учените вярват, че малките пластмасови частици в облаците могат значително да повлияят на времето на Земята, като създават повече облаци, създават по-студени условия и увеличават вероятността облаците да носят метали и промишлено замърсяване.

Имайте предвид, че тази работа всъщност не е първата, в която микропластмасата е открита в облаци. Още през октомври 2023 г. японски учени обявиха подобни открития, събрани от върховете на планината Ояма и планината Фуджи.

Превод: GlasNews