Шели Китълсън, награждавана американска журналистка на свободна практика, беше отвлечена от неидентифицирани лица в Багдад във вторник. Според репортаж на Al-Monitor, източници от администрацията на Тръмп са били наясно със заплахата срещу нея и са я посъветвали да не пътува до Ирак.
Иракското министерство на вътрешните работи потвърди, че чуждестранен журналист е бил отвлечен в Ирак, но не предостави допълнителни подробности за самоличността на репортера.
„Министерството на вътрешните работи съобщава, че вечерта на днешния ден чуждестранен журналист е станал свидетел на инцидент с отвличане от неизвестни лица и специализираните сили за сигурност незабавно са изпратили своите задължения, за да преследват престъпниците, съгласно точна разузнавателна информация и интензивни полеви усилия за проследяване на пътя на похитителите“, се казва в публикация на министерството в социалните медии.
Министерството заяви, че докато силите за сигурност са преследвали превозното средство, принадлежащо на похитителите, то се е преобърнало. Въпреки това, силите за сигурност са успели да арестуват един от обвиняемите и да конфискуват превозните средства, използвани при отвличането.
„Разследванията за пълно изясняване на обстоятелствата около инцидента все още продължават“, се казва в изявлението.
Двама иракски служители по сигурността, пожелали анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят публично по случая, заявиха, че отвлечената журналистка е жена с американско гражданство. Те казаха, че в отвличането са участвали два автомобила, единият от които е катастрофирал и е бил задържан, докато втори автомобил е избягал от местопроизшествието с журналистката, насочвайки се към южната част на Багдад, съобщи Асошиейтед прес.
Видео, излъчено от канала Ал Арабия, чиято автентичност не можа да бъде независимо потвърдена, показва първите моменти от отвличането. Клипът показва как въоръжени мъже спират колата ѝ на оживена улица, издърпват я и бягат.
Не е дали отвличането е свързано с продължаващата регионална война, но подкрепяните от Иран милиции в Ирак извършват редовни атаки срещу американски съоръжения в страната от началото на американско-израелската война срещу Иран.
От началото на войната посолството на САЩ предупреждава за рискове от отвличания и призовава гражданите в страната да напуснат.
Иракските милиции също са отвличали чужденци преди войната.
Елизабет Цуркова, докторантка от Принстънския университет с израелско и руско гражданство, изчезна в Багдад през 2023 г. След като беше освободена и предадена на американските власти през септември 2025 г., тя заяви, че е била държана от съюзената с Иран иракска милиция Катаиб Хизбула.
Групата никога официално не е поела отговорност за отвличането ѝ.