Пакистанската авиокомпания ПИА (PIA - Pakistan International Airlines) извърши първия си граждански полет до Кабул, откакто талибаните поеха контрола над Афганистан миналия месец, съобщи говорител на превозвача, цитиран от Ройтерс. 

Боинг 777 (Boeing 777) с номер на полета PK 6429 (лат. букви) излетя от Исламабад, Пакистан, като граждански полет, нает специално от Световната банка. Превозени бяха служители на банката и журналисти, посочи говорителят.

По-късно самолетът се върна в пакистанската столица.

Това бе първият полет на ПИА до Кабул, след като изтеглянето на чуждестранните войски и мащабната евакуация на хора от Афганистан приключиха на 31 август.

Това беше специален чартърен полет, уточни говорителят. По думите му на връщане са качени и други хора, пожелали да напуснат Афганистан, тъй като е имало място в самолета.

Тази операция е много важна за ПИА и за целия свят, изтъкна главният оперативен директор на авиокомпанията Аршад Малик. Той изрази надежда, че скоро ще може да бъде възобновена пълната летателна дейност.

За първи път международен, но не с търговска цел пътнически полет бе изпълнен от Кабул до Катар в четвъртък миналата седмица, последван от още един в петък с 158 пътници на борда, сред които американци, германци, канадци, французи, нидерландци, белгийци и маврицийци.

В края на август летището в Кабул се превърна в сцена на хаос с хиляди афганистанци, които, уплашени от завръщането на талибаните, отчаяно се опитваха да се качат на самолети от гигантския въздушен мост, организиран от САЩ.

На този фон френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан заяви, че няколко десетки френски граждани все още се намират в Афганистан. Министърът каза, че е посетил Катар, за да уреди евакуацията на още няколко души и да предложи защита на афганистанци, които се страхуват за живота си при режима на талибаните.

Льо Дриан повтори също позицията си по отношение на новите управляващи в Кабул, като потвърди, че настоящите им действия "по никакъв начин не отговарят" на очакванията на международната общност.

Междувременно върховният комисар на ООН по правата на човека Мишел Бачелет разкритикува действията на талибаните, след като те завзеха властта в Афганистан, и заяви, че поетите от тях ангажименти не отразяват действителното състояние на нещата, по-специално по отношение на положението на жените, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Бачелет каза пред Съвета за човешки права в Женева, че Афганистан е навлязъл в "нова и опасна фаза", при която много жени и членове на етнически групи и религиозни общности са дълбоко обезпокоени за правата си.

Тя изрази тревога от състава на новото правителство на талибаните, подчертавайки липсата в него на жени и доминацията на етнически пущуни.
"Разочарован съм от липсата на представителност в преходното правителство, което не включва жени и има малцина членове, които не са пущуни", каза Бачелет при откриването на 48-ата сесия на Съвета по правата на човека в Женева.

Всички членове на това правителство, ръководено от Мохамед Хасан Ахунд, бивш близък сътрудник на основателя на талибанското движение, молла Омар, починал през 2013 г., са талибани.

Бачелет посочи и други неспазени обещания като ангажиментите за амнистиране на бивши държавни служители и членове на силите за сигурност, свързани с предишното правителство, и за забрана на масови обиски на домовете на такива лица или на афганистанци, работили за чуждестранните сили.