Новият председател на долната камара на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси не изключи възможността за задействане на процедура по импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп, предаде Асошиейтед прес.

В същото време демократката Пелоси уточни, че това зависи от резултатите от разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за евентуален таен сговор между кампанията на Тръмп и Русия по време на президентските избори в Съединените щати през 2016 г. Въпросът дали да бъде задействана процедурата по импийчмънт не бива да зависи от политически причини, подчерта тя в интервю за американската телевизия Ен Би Си.

На междинните избори в САЩ през ноември демократите установиха контрол над Камарата на представителите. Именно долната камара на Конгреса може да задейства процедура по отстраняване на президента. Републиканците на Тръмп обаче запазиха мнозинството си в Сената, което на практика обрича всеки опит за импийчмънт на неуспех.

По-рано Пелоси предупреди, че евентуалното задействане на процедурата би всяло разделение.

Демократите избягваха да споменават думата "импийчмънт" по време на кампанията за междинните избори поради опасения, че това може да има обратен политически ефект, отбелязва АП.

Самият Тръмп отрича да е извършил нещо нередно.

Вчера, първия ден от работата на новия Конгрес, двама демократи от Камарата на представителите внесоха проекти за задействане на процедура за отстраняване на президента.

Този ход на Брад Шърман от Калифорния и Ал Грийн от Тексас е чисто символичен, поне засега, отбелязва АП. Той обаче е знак за Нанси Пелоси, че някои представители на Демократическата партия може да подкрепят задействане на процедура за импийчмънт срещу президента.

Също вчера демократите в правната комисия към Камарата на представителите внесоха законопроект за защита на Робърт Мълър от уволнение.

Президентът на САЩ многократно е критикувал разследването, водено от специалния прокурор срещу него.

По-рано вчера демократката Нанси Пелоси беше избрана за председател на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ.

Пелоси става за втори път председател на долната камара на Конгреса, третия по важност пост в САЩ. През 2007 г. тя стана първата жена в Америка, заемала някога този пост, и остана на него до 2011 г., когато Републиканската партия получи мнозинство, припомня БТА.

В първата си реч след гласуването Пелоси изложи плановете си за работата на долната камара, в която представителите на Демократическата партия вече имат мнозинство. Американският народ "поиска нова зора", заяви тя и каза, че Камарата на представителите трябва да се бори за средната класа и да защитава програмите за здравно и социално осигуряване.

Конгресът трябва да се бори и срещу климатичните промени, добави Пелоси, определяйки ги като "екзистенциалната заплаха на нашето време".

Президентът Доналд Тръмп поздрави  Нанси Пелоси за избирането й за председател на Камарата на представителите. "Надявам се, че ние ще можем да работим заедно и ще свършим доста неща, като инфраструктури и много други неща. И аз знам, че те наистина го искат", каза Тръмп, визирайки демократите. Той определи избирането на Пелоси за председател на Камарата на представителите като "страхотно, страхотно постижение".