Два дни след като климатична среща на върха не успя да постигне сериозни обещания за намаляване на вредните емисии, ООН предупреди, че глобалното затопляне опустошава океаните и ледовете на Земята по начин, който пряко заплашва голяма част от човечеството, предаде АФП.

Топящите се ледове и ледници, повишаващото се ниво на моретата, мъртвите зони в океаните, замърсяването – всичко това унищожава морския живот и възобновяемите източници на прясна вода и води до супербури, които опустошават големи градове всяка година.

Това сочат изводите от ключова оценка, одобрена от Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC), в който членуват 195 нации.

Докладът, който обхваща 7000 изследвания, е отрезвяващо напомняне, че рекордните обеми вредни емисии от изгорени фосилни горива тласкат планетата към климат, който нашият вид не може да понесе.

Но документът алармира и по-ясно от преди за нуждата от борба с промените, които вече не може да бъдат отбягвани.

За някои островни нации и крайбрежни градове настоящата тенденция означава почти сигурно търсене на нов дом. От 2005 г. нивото на моретата се повишава 2,5 пъти по-бързо в сравнение с ХХ век, предимно заради топящите се ледени покривки. А защитата от предизвиканите от тази тенденция наводнения ще струва на човечеството стотици милиарди.

Според доклада климатичните промени са направили тропическите бури по-големи и по-мощни и идните десетилетия ще засилят потенциала им, ако глобалното затопляне не бъде ограничено до два градуса по Целзий.

Към средата на века над 1 млрд. души ще живеят в райони, застрашени от циклони, мащабни наводнения и други екстремни явления, се казва още в стряскащия текст на документа.