Мощното земетресение, което разтърси Югоизточна Азия, уби няколко души и предизвика паника в тайландската столица Банкок.

Хората там избягаха панически по улиците, включително и гостите на хотел, облечени в халати и бански костюми, докато водата се стичаше от издигнат басейн в луксозен хотел, пише Ройтерс.

Любителски кадри показват как вода се стича от нещо, което изглежда като басейн на покрива на хотел Intercontinental в Банкок.

Геоложката служба на САЩ съобщи, че земетресението е било със сила 7,7 по Рихтер и на дълбочина 10 км. То е било последвано от мощен вторичен трус.

Епицентърът е бил на около 17,2 км от мианмарския град Мандалай с население от около 1,5 млн. души.

Мощни земетресения разлюляха Мианмар, небостъргач се срути в Банкок ВИДЕО+КАРТА

Земетресенията нанесоха мащабни щети, особено в Мианмар, където сгради паднаха настрани, пътища се пропукаха, а известният мост Ава се срути близо до епицентъра.

МВнР: Няма данни за пострадали българи

Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението, съобщиха от българското МВнР. Посолството на България в Ханой следи развитието на ситуацията.

Ситуационният център на МВнР изпрати съобщение до всички българи, които са се регистрирали в Тайланд. Към момента съгражданите ни, които са отговорили на съобщението, са заявили, че не се нуждаят от съдействие.

"Сърцата и мислите ни са с хората от Мианма и Тайланд след днешното силно земетресение", написаха от МВнР в социалната мрежа Х.

Десетки са под отломките на срутилия се небостъргач в Банкок

Най-малко трима загинали в Банкок

Най-малко трима души са загинали в Банкок, съобщава Ройтерс. Възможни са силни вторични трусове, но властите призовават хората да запазят спокойствие, тъй като "ситуацията е под контрол".

Властите са получили 169 сигнала за повредени сгради в тайландската столица. Метрото и градската железопътна система временно преустановиха работа, но малко след това движението им беше подновено.

В столицата рухна 30-етажна новострояща се сграда, като 43 души се оказаха затрупани и е започнала спасителна операция. В Мианмар се съобщава за най-малко трима загинали в труса.

Трусът е усетен в няколко страни - Тайланд, Китай и Виетнам.

ЕС е в готовност спешно да изпрати помощ

Европейският съюз изрази готовност спешно да изпрати помощ на Мианма и Тайланд след „покъртителните сцени“, причинени от мощния трус с магнитуд 7,7, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Покъртителни сцени в Мианмар и Тайланд след опустошителното земетресение. Мислите ми са с жертвите и техните семейства. Европейските сателити „Коперник“ вече помагат на усилията за оказване на помощ“, написа тя в социалната мрежа Х.

След катастрофалното земетресение: Хунтата в Мианма призова за международна помощ

И Индия е готова да окаже помощ на пострадалите 

Индия е готова да предложи всичката възможна помощ на двете страни.

"Загрижен съм от ситуацията след земетресението в Мианмар и Тайланд. Молим се за безопасността и благополучието на всички", написа индийският премиер в социалната мрежа Х. 

"Индия е готова да предложи всичката възможна помощ. В тази връзка разпоредих на нашите власти да бъдат в готовност. Също така поисках от Министерството на външните работи да поддържа контакт с правителствата на Мианма и Тайланд", добави премиерът на Индия.