Същинската част от срещата на върха между лидерите в НАТО започва. Разговорите ще протекат на фона на назряващи през годината скандали, размяна на пиперливи реплики и доста проблеми в международен план.
“Един за всички, всички за един”, както каза Борис Джонсън явно е трудно изпълнимо, защото през 1949 година НАТО започва с 12 съюзника, а сега те са 29. Сега е трудно да се държи единен фронт сред толкова много държави. Започна самата среща на лидерите, на която се възлагат надежди за помирение и разбирателство”, коментира Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО.
Целта на срещата е лидерите да разрешат различията си около военните разходи, бъдещите заплахи, включително Китай и ролята на Турция в Алианса, предадоха международните агенции. Всичко това обаче идва на фона на предварителните разговори вчера, по време на които изплуваха огромни различия между членовете на НАТО.
Тръмп, който в миналото обяви, че НАТО е остаряло, разкритикува остро Макрон за коментарите му миналия месец относно стратегическата “мозъчна смърт” на НАТО. Макрон обаче настоя на своето, като късно във вторник написа в Twitter, че е важно лидерите да обсъждат въпросите открито, ако искат да намерят решения и не отстъпи на думите си.
“Това е бреме, което споделяме, не може да влагаме пари и да плащаме с животите на нашите войници без да сме си изяснили фундаментите, на които трябва да се основава НАТО“, категоричен беше френският държавен глава.
Едно от основните оплаквания на Макрон е, че Турция, член на НАТО от 1952 г. и критичен съюзник в Близкия изток, все по-често действа по свободен начин, извършвайки нахлувания в Сирия, вдигайки оръжие срещу сирийските кюрдски “Отряди за народна самоотбрана”, които бяха съюзници на Западните сили срещу Ислямска държава и купуват от Русия система за противоракетна отбрана С-400.
Припомняме, че непосредствено след военния щурм от турска страна международната общност се събра извънредно да заседава, за да предотврати евентуалната хуманитарна криза.
Турският президент отговори, като заяви, че ще се противопостави на плановете на НАТО за защита на балтийските държави и Полша от Русия, ако Алиансът не признае ОНС за терористична групировка.
На фона на това обаче британският премиер Борис Джонсън изрази и своите надежди, че докато членовете на алианса са заедно, никой няма да може да ги победи.
“В продължение на 70 години сме непоклатими в ангажимента си към НАТО и гигантския щит на солидарност, който защитава сега 29 държави и почти един милиард души. Докато сме заедно, никой не може да се надява да ни победи, и затова никой няма да започне война”, коментира Борис Джонсън.
Джонсън обаче подчерта, че историята показва, че мирът не може да бъде приеман за даденост и заяви, че тероризмът трябва да е една от ключовите мисии на НАТО.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 18:37 Тежка катастрофа с тир, твърдят, че има пострадало дете и човек с откъснати крайници