Скорошно проучване установи, че близо 60% от бебешките храни, продавани в американските супермаркети, не отговарят на стандартите за хранене, определени от Световната здравна организация (СЗО). Проучването, проведено от международен изследователски екип от George Institute for Global Health, оцени хранителния профил на 651 продукта за деца и юноши от големи вериги за хранителни стоки, сравнявайки ги с препоръките на СЗО от 2022 г..

Резултатите от проучването, публикувано в списание Nutrients, са тревожни: около 70% от изследваните храни не отговарят на необходимите нива на протеини, а 44% съдържат прекомерни количества захар. Освен това една четвърт от продуктите не отговарят на изискванията за калории, а 20% съдържат твърде много сол, пише Deseret. Елизабет Дънфорд, сътрудник в Института Джордж и асистент по хранене в Университета на Северна Каролина, отбеляза спешната нужда от по-добро пазарно регулиране, предупреждавайки, че лошото хранене в ранна детска възраст може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми като затлъстяване, диабет и някои видове рак.

От особено значение за проучването е нарастващата популярност на пликчетата за бебешка храна, които са най-бързо развиващият се сегмент на пазара. Въпреки това само 7% от тези торби отговарят на препоръките на СЗО за съдържание на захар. Освен това опаковките за закуски отговарят най-малко на изискванията на организацията.

Проучването също така разглежда неточни маркетингови практики в индустрията за бебешки храни. Нито един от прегледаните продукти не отговаря на насоките за рекламиране на СЗО и почти всички имат поне едно забранено твърдение, като например, че не са ГМО и са органични. Според Дейзи Койл, диетолог и научен сътрудник в института Джордж, подобни твърдения създават „ореол на здраве“ около храните, което кара родителите да вярват, че те са по-здрави, отколкото всъщност са. Койл отбеляза, че много бебешки храни се продават с имена, които наблягат на плодове и зеленчуци, въпреки че са предимно брашно и нишесте.

Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) понастоящем регулира тези аспекти на съдържанието на храните за кърмачета, но няма конкретни препоръки за съдържанието на хранителни вещества в търговските храни за малки деца и юноши. Други страни, като Европа, Обединеното кралство, Нова Зеландия и Австралия, имат по-широки правила, засягащи етикетирането и разкриването на съставките на тези продукти, което потенциално осигурява по-добра защита на потребителите, казаха авторите.