Чилийският президент Себастиан Пинера поиска днес оставката на всички министри - ден след исторически протест в страната срещу социалното неравенство.

В Чили над 1 милион души излязоха по улиците, за да изразят недоволството си от случващото се в страната. Те протестираха срещу икономическия модел на страната и с искане за по-голяма обществена справедливост, пишат от “Франс прес”.

"Поисках всички министри да подадат оставка, за да мога да формирам ново правителство и да отговаря на тези нови искания", каза чилийският президент в обръщение към нацията. Пинера подчерта, че "ние се намираме в една нова реалност. Чили е различна (страна) от тази, която имахме преди седмица."

Това е третата правителствена рокада, направена за малко повече от една година от чилийския президент консерватор, който встъпи в длъжност през март 2018 г., припомня Франс прес.

Пинера обеща да отмени утре извънредното положение, "ако обстоятелствата го позволят", за "да допринесе за тази нормализация, която толкова много чилийци искат и заслужават".

Мярката, силно критикувана от демонстрантите, бе въведена на 18 октомври след размириците, отприщили безпрецедентна вълна на социални протести в тази страна, известна в Латинска Америка със своята политическа и икономическа стабилност. В резултат хиляди военни бяха разположени по улиците на Сантяго и други градове за първи път след края на диктатурата на Пиночет през 1990 г.

Днес чилийската армия обяви, че отменя въведения преди седмица комендантски час в столицата, след като е направила оценка на ситуацията.

Безпрецедентното движение на социални протести в Чили се надигна след повишаването с над 3 процента на цената на билета за метрото. Впоследствие мярката бе отменена, но това не успокои ситуацията.