Проевропейските партии спечелиха около 540 гласа в 751-членния Европейски парламент, показват последни данни, обявени днес. Това е повече от две трети от гласовете, но тепърва предстои да се разбере дали те ще са в състояние да формират коалиционно мнозинство от поне 375 гласа, за да доминират в работата на парламента.
След преброяването на гласовете във всички европейски държави, ЕНП се очаква да има 180 евродепутати, следвана от социалистите от ПЕС със 146 и новото либерално обединение на АЛДЕ, групата на френския президент Макрон “Ренесанс” и румънските либерали със 109 евродепутати. В ляво са още Зелените, които ще имат 69 евродепутати и крайната левица с 39 места.
В десния спектър най-голяма след ЕНП ще е групата на европейските консерватори с 59 депутати, следвана от обединените националисти на Марин Льо Пен и Матео Салвини с 59 места и партията на Найджъл Фараж, заедно с италианската “Пет звезди” с 54, сочат неокончателните данни на Европейския парламент.
ЕНП със 179 места, социалистите със 150. Как ще изглежда ЕП?
В сравнение с миналия парламент ЕНП ще има с 37 депутати по-малко. Социалистите губят 39 места и ще са в най-малочисления си състав от създаването на европарламента. Така за първи път в историята общо ЕНП и социалистите ще имат по-малко от половината места в Европейския парламент.
Сред другите губещи са консерваторите, които се свиват с 18 места и крайната левица, която губи 13 депутати.Затова пък либералите добавят 40 депутати благодарение на Макрон и румънските либерали на Дачиан Чолош. Другите партии, които прибавят гласове, са зелените, националистите и евроскептиците. Ако успеят да се обединят хората на Фараж, Льо Пен и Салвини, могат да съберат 112 гласа, ставайки трета по големина група в Европейския парламент.
"В парламента има ясно проевропейско мнозинство, което означава, че ще можем да разчитаме на конструктивен и ангажиран парламент", коментира Европейската комисия.
"Популистите не спечелиха тези избори въпреки катастрофичните пророчества. Проевропейските сили спечелиха", заяви говорител на председателя й Жан-Клод Юнкер.
Проевропейските партии вече декларираха готовност за преговори, като ЕНП изрази желание да разговаря с всички проевропейски сили и да направи компромиси, за да гарантира проевропейско мнозинство. Подобни намерения декларираха и социалистите, които ще се опитат да направят алианс около кандидатурата на своя избраник за председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.
Либералите изразиха готовност за преговори, ако имат думата при посочване на наследника на Жан-Клод Юнкер.
Възможните варианти за коалиции включват както съюзяване на ЕНП и социалистите със зелените, така и по-широкоспектърни варианти с участие на зелените и либералите.
Консерваторите вече обявиха, че няма да разговарят с популистите и националистите за обединение, което би застрашило проевропейските сили.
Утре европейските политически семейства ще се срещнат в Брюксел преди неформалната среща на европейските лидери, на която ще се обсъждат кандидатите за шефове на европейските институции.