На 3 декември южнокорейският президент Юн Сеок Йол обяви въвеждането на военно положение на фона на политическа криза и заплаха от импийчмънт. Това провокира сблъсъци между силите за сигурност и протестиращи и извънредният режим скоро беше отменен. На 4 декември CNN съобщи, че шест опозиционни партии са внесли законопроект за импийчмънт на президента.
Военно положение, отменянето му, сблъсъци край парламента: Сеул се тресе!
Проектът е внесен в законодателния орган на Народното събрание в 14:40 ч. местно време. Очаква се той да бъде обявен на пленарното заседание на Народното събрание на 5 декември, а гласуването ще е на 6-7 декември.
Процедура по импийчмънт в Южна Корея
New York Times обясни, че ако Юн бъде уволнен, според конституцията неговите задължения ще бъдат поети от премиера Хан Дак-су.
Както CNN съобщи, южнокорейският премиер вече е обещал да служи на хората „до последния момент“.
"Ще работя с членовете на кабинета до самия край, за да служа на хората. Отсега нататък кабинетът трябва да изпълнява своите отговорности, за да гарантира стабилността на нацията и ежедневния живот на хората", каза Хан.
Началникът на кабинета на Юн и повече от 10 старши секретари на президента подадоха оставки. Yonhap News съобщи, че министърът на отбраната Ким Йон-хюн също е подал оставка, пише Focus.
Министърът на отбраната се извини на хората и подаде оставка заради военното положение
Би Би Си уточни, че за да бъде постигнат импийчмънт, трябва да го подкрепят поне 200 от 300 народни представители, след което решението зависи от Конституционния съд. За да бъде отстранен председателят, трябва да гласуват шест от девет членове на съвета.
Ако Юн бъде импийчмънт, това няма да е първият път за Южна Корея. Преди това страната вече отстрани двама президенти - Пак Кюн Хе през 2016 г. и Ро Му Хюн през 2004 г., като последният беше възстановен от Конституционния съд два месеца по-късно.
Гардиън отбеляза, че опозиционните партии контролират 192 от 300-те места в Националното събрание, така че те трябва да привлекат подкрепата на депутатите от партията на Юн, за да вземат решение за импийчмънт.
Отговор на НАТО
От НАТО коментираха ситуацията. Генералният секретар Марк Рюте каза, че алиансът следи развитието в Южна Корея, като нарече отношенията със страната ключови и железни.
Ситуацията в Сеул
Sky News съобщи, че улиците на Сеул са станали по-спокойни в сравнение със събитията от снощи. Няколкостотин души се събраха, за да протестират и празнуват, тъй като най-големият синдикат в Южна Корея излиза на стачка. Гражданските организации призовават хората да излязат на улицата вечер. Очаква се около 30 хиляди души да се вслушат в призива.
Ройтерс съобщи, че профсъюзът на стоманодобивните работници в Южна Корея е обещал да започне пълна стачка на 11 декември, ако Юн не напусне поста си.
Защо Юн обяви военно положение?
Както се казва в анализатора на Babel, президентът на Южна Корея се опита да ограничи опозицията, но планът се оказа неуспешен. Рейтингът му варира между 19-30%. Репутацията му е засегната от проблеми с инфлацията, атаките срещу свободата на словото, опитите за контрол над полицията и реформата в здравеопазването.
Президентът е обвинен в авторитарни тенденции, а съпругата му е обвинена в укриване на данъци, плагиатство в докторска работа и борсови манипулации. Законопроектът за разследване на възможната корупция на съпрузите беше наложен от самия Юн.
Припомняме, че на 3 декември се проведе митинг под сградата на Националното събрание на Южна Корея, хората викаха лозунги „Не на военното положение“ и „Не на диктатурата на Юн Сок Йол “.
Имаше сблъсъци между полицията и протестиращите, 190 депутати успяха да стигнат до заседанието и обсъдиха резолюция за отмяна на военното положение. След това спецчастите, които се опитаха да превземат сградата с щурм, напуснаха парламента.