Настоящото огнище на инфлуенца по птиците (HPAI - H5N1) започна да набира скорост в края на 2021 г. и вече уби милиони диви птици и други животни. Сега учените смятат, че официалните данни са само върхът на айсберга и са подценени, пише New Atlas.
През цялото това време птичият грип беше в заглавията в медиите по света заради въздействието си върху търговските домашни птици, но изследователите казват, че мигриращите птици представляват най-голямата заплаха. Авторите на новото изследване са открили телата на мъртви Stercorarius antarcticus (голяма морска птица от семейство Морелетникови) на Bird Island и след това са провели тестове, които потвърждават наличието на птичи грип в птиците. Така H5N1 официално е пристигнал на територията на ледения континент — в Антарктида.
Труповете на птиците са били открити от служители на Британската антарктическа служба (BAS), в резултат на което те временно са преустановили изследванията си и взаимодействията си с животните на континента. Смята се, че приличащата на чайка кафява скуа може да се е заразила с птичи грип в Аржентина, която е на миграционен път през Южна Америка.
Трябва да се отбележи, че по-рано учените са регистрирали масова смърт на диви птици и тюлени на територията на Аржентина. Служителите на БАН не могат да бъдат сигурни, че вирусът на птичия грип не е пристигал и преди в Антарктида, но този път учените успяха да потвърдят този факт официално.
Учените предполагат, че Bird Island може да е мястото, където вирусът на птичия грип се е появил за първи път в Антарктида. Факт е, че този 4,8-километров участък от земя е дом на множество колонии от птици, както и на една от най-внимателно контролираните популации в света. Изследователите използват Bird Island като „важна база за научни изследвания“, тъй като той е дом на 50 000 размножаващи се двойки пингвини, 65 000 двойки морски тюлени и невероятен брой диви птици. Освен това това място е дом на голям брой застрашени видове.
В резултат на това учените се опасяват, че появата на птичи грип на острова може да има пагубни последици. Обърнете внимание, че популацията на кафявата скуа, която е умряла от H5N1, вече е била в неизгодно положение. Само за последните 5 години техният брой е намалял с 47%, а учените все още не могат да назоват точната причина. Предполага се, че хищничеството в гнездата, клептопаразитизмът и силната конкуренция за плячка са изиграли важна роля за изчезването на птиците.
Според директора на Епидемичния център на СЗО д-р Силви Брианд това, което виждаме днес, отговаря на описанието на пандемия, която вероятно е започнала в животинския свят. Понастоящем има само малка заплаха за хората, но мигриращите птици помагат на птичия грип да се развие и разпространи - това може да промени всичко.
Брианд отбелязва, че нарастващият брой инфекции при бозайници само увеличава рисковете за хората.
Превод: GlasNews.bg