Учените са установили, че проблемът със замърсяването на водните пътища с кокаин не се ограничава до регионите, изнасящи наркотици, тъй като той попада във водата и чрез общинските отпадъчни води.

Получената карта показва, че Европа има едни от най-замърсените с кокаин водни пътища в света. Начело на този списък е белгийският град Антверпен. Данните за тази карта са събрани от Агенцията по наркотиците на Европейския съюз (EUDA), която анализира проби от отпадъчни води от 108 града.

Тъй като хората рядко признават количеството наркотици, които приемат, тестването на отпадъчни води остава един от най-добрите начини за наблюдение на употребата на наркотици. Известно е, че наркотици като кокаина не могат да бъдат напълно усвоени от тялото, така че част от приетата доза се екскретира с урината и изпражненията, пише Daily Mail.

Като вземат водни проби от пречиствателни станции за отпадъчни води, учените могат да видят колко от определен препарат се приема от населението на този град.

Картата сравнява количеството кокаин, открито в отпадъчните води в милиграми на 1000 души на ден. Във водещия град Антверпен, например, в градските отпадъчни води беше открита удивителна концентрация от 1721 mg на 1000 души. На второ място е испанският град Тарагона, където нивото е 1463 мг на 1000 души.

В Бристол 445 mg от наркотика са открити в канализацията, а в Рейкявик са открити 638 mg кокаин на 1000 души при население от 123 000 души в исландската столица.

Ежедневното вземане на проби може дори да разкрие кой ден от седмицата населението на града употребява повече наркотици. Например в Париж количеството употребен кокаин се увеличава от четвъртък до неделя сутринта, а след това значително намалява в понеделник.

В Брюксел се приема повече кокаин през седмицата, като нивата спадат през уикенда.

Друго безпокойство е, че тези нива на кокаин в градските отпадъчни води представляват сериозен проблем за дивата природа. Центровете за пречистване на вода трябва да филтрират подобни химически замърсители, но това не винаги е така.

Бури, наводнения или просто лошо пречистване на отпадъчни води освобождават големи количества кокаин от големите градове във водните пътища. Като всеки друг химически замърсител, кокаинът навлиза в хранителната система и се натрупва в най-добрите хищници.

Учени проведоха изследване на 13 бразилски остроноси акули, уловени в Атлантическия океан близо до Рио де Жанейро. Членът на изследователския екип Рейчъл Ан Хаузър-Дейвис каза, че акулите са имали високи нива на кокаин в мускулите и черния дроб.

Такива концентрации нямат психоактивен ефект, но вредят на зрението, ловните умения и продължителността на живота на акулите.

Преливането на канализация също се случва често в района на Лондон, където употребата на кокаин също е висока. Скорошни изследвания установиха, че нивата на кокаин във водите на Темза са толкова високи, че застрашените змиорки могат да се "напушат" от остатъците от наркотика във водата.

Изследване от Университета на Неапол Федерико II установи, че рибите стават "хиперактивни", тъй като кокаинът се натрупва в мозъците, мускулите, хрилете, кожата и други тъкани.