В 300 секции в чужбина ще се гласува машинно. Общият брой на местата, където българите по света ще имат възможност да упражнят правото си на глас пък ще са около 570.

Това съобщи по време на брифинг в Министерството на външните работи ресорният министър Светлан Стоев. На него той представи и екипа си.

Стоев посочи, че ще има работна група, оглавявана от Калин Анастасов, която ще отговаря за подготовката на изборите в чужбина за вота на 11 юли.

По време на брифинга стана ясно, че 17 държави са разрешили провеждането на избори. В 14 от тях ще има възможност да се гласува машинно.

В Австрия от 17 секции за сега машини ще има в 11, в Белгия от 12 в 10, във Великож от 92 секции в 61 се очаква да има машинно гласуване. В Германия от 75 секции се очаква машини да има в 64. В Гърция от 23 в 5 секции, в Испания от 60 секции в 35, в Италия от 24 само в 3 ще има машини. В Канада от 13 секции в 6 ще има машини. В САЩ от 49 разкрити секции се очаква в 18 да има машини, а в Турция от 57 секции в 46 да има машинно гласуване. 

"Българската външна политика и основната функция на дипломацията е диалогът от една страна, а от друга – създаване на приятели и контакти в защита на националните интереси. Веруюто ни ще бъде предвидимост и приемственост. Тук не стоят партийни интереси на дневния ред, а национални интереси. Всеки от нас защитава всеки един от тях, независимо каква позиция заема", коментира външният министър.

Двама заместник-министри ще подпомагат Стоев. Румен Александров, който ще отговаря и за приоритетите в областта в договорните отношения и преговорната рамка със Северна Македония и процеса на разширяване на ЕС. Той ще бъде активен на европейската активен. Той е бил заместник-министър на външните работи в периода 2014-2015 г. Завърнал се е от посланическа мисия в Нидерландия.

Другият заместник-министър е Зарица Динкова, с опит в европейските институции – политически съветник в Европейския парламент. Завършила „Международни отношения“ в УНСС. Има специализации в Мадрид. Тя ще е дясната ръка на вицепремиера, отговарящ за Плана за възстановяване и устойчивост, който ще бъде внесен в Европейския съюз. Началник на кабинета на Светлан Стоев ще бъде Яна Дочева, с която се познавали от 2014 година, работили са заедно.

Сред приоритетите на МВнР ще бъде и възстановяване на доверието и възстановяването на диалога с Република Северна Македония. "Ние сме отворени за диалог, това което е необходимо да има в нашите отношения е последователност, конструктивно отношение, целта е постигането на необратими резултати във възстановяването на доверието на двете държави", заяви министърът. 
По думите му на 8-9 юли ще бъде срещата на върха на инициативата "Три морета", на която ние сме председателстващи. Той отбеляза, че освен изборите МВнР има и други задачи за изпълнение.

"Външно има готовност да работи с българите зад граница. Инициативата трябва да идва и от общностите понякога. На много места тези инициативни комитети се обръщат в последния момент към посолствата. Апелирам, когато се създават инициативи за секции да се координират действията с посолствата, защото се легализират чрез тях", подчерта Стоев.

Над 3 000 българи ще участват в секционните избирателни секции в чужбина. 6,7 млн. лв е бюджета на Външно за провеждането на изборите. ЦИК ще бъде информирана всяка седмица за развитието на пандемията.

По отношение на предложението на финансовия министър Асен Василев граждани, които не плащат данъци в България, да не могат да гласуват, Стоев отговори, че има идеи за  изчистването на избирателните списъци, но за да стане това, трябват промени в Изборния кодекс, което не е правомощие на служебния кабинет, а на действащ парламент.

Стоев коментира и за инцидента с отклонения самолет на "Райънеър" в Беларус и го окачестви като "въздушно пиратство" и като безпрецедентно нарушение. Според него така се повдига и въпросът за защитата на личните данни на пътниците, които би трябвало да са тайни.