Новосъздаденото в Румъния спецзвено за разследване на магистрати е регистрирало жалба с искане за разследване срещу двама европейски комисари, главния прокурор на Румъния и високопоставен еврочиновник. Причината е критичният доклад на Европейската комисия за състоянието на борбата с корупцията в страната.
Сигналът е подаден на интернет сайт, близък до управляващата соцпартия. Първият зам. на Юнкер Франс Тимерманс, правосъдният еврокомисар Вера Йоурова, главният прокурор Аугустин Лазар и шефката на Еврокомисията в Букурещ Ангела Кристеа са обвинени, че са организирали престъпна група, злоупотребили са със служебно положение и са представили фалшива информация.
Престъпленията те са извършили във връзка с написването на катастрофалния доклад за борбата с корупцията, който Европейската комисия публикува през ноември. В него Брюксел заяви, че реформите в правосъдната система са отстъпление от вече постигнатото и застрашават независимостта на съдебната власт.
Докладът е част от Механизма за сътрудничество и проверка, чрез който ЕС наблюдава борбата с корупцията в България и Румъния.
Според Romania Insider жалбата е подадена на 30 януари и настоява четиримата да бъдат разследвани по румънския наказателен кодекс, който допуска отговорност за престъпления, извършени извън страната.
Засега не е ясно дали спецзвеното ще започне разследването, но се предполага, че еврокомисарите ще бъдат призовани за даване на показания.
Европейската комисия обаче заяви днес, че Тимерманс и Йоурова имат имунитет и могат да бъдат съдени за действия, свързани със служебните им задължения само от Съда на ЕС, който се намира в Люксембург.
Тимерманс отговаря за изпълнението на мониторинга върху България и Румъния, а Йоурова - за правосъдието.
Холандецът Франс Тимерманс в момента води кампания, за да получи номинацията на Партията на европейските социалисти (ПЕС) за кандидат за председател на следващата Европейска комисия. Управляващата в Румъния Социал-демократическа партия е член на ПЕС.
Европейската комисия изрази вчера “огромна загриженост” за върховенството на закона в Румъния по повод последните промени в закона за съдебната власт, които бяха приети вчера като извънредно законодателство. Според Комисията те са в “пряко противоречие с препоръките в доклада по Механизма за сътрудничество и проверка, приет от всички страни членки”.
“Румъния трябва много спешно да се върне на пътя на реформите. Това означава да се върви напред, а не назад”, коментира говорител на Комисията.
Той добави, че Брюксел ще поиска обяснение от румънските власти за последните промени за назначаване на прокурори и в закона за съдебната власт.