Русия и САЩ потвърдиха, че този месец ще възобновят преговорите за продължаване на договор за ядрено разоръжаване, но настояването на Вашингтон Китай да бъде част от сделката може да затрудни диалога.
На 22 юни във Виена ще се срещнат Сергей Рябков, заместник-министър на външните работи на Русия, и Маршал С. Билингслея, специалният пратеник на президента на САЩ за контрол на оръжията, за да договорят удължаване на договора за Нов Старт.
И САЩ, и Русия прекратиха задълженията си миналата година съгласно Договора за ядрени сили със среден обсег (INF), който ги наложи да премахнат трайно ядрените и конвенционалните балистични и крилати ракети на земята с обхват между 500 и 5 500 километра.
Двете държави се обвиниха взаимно в нарушаване на задълженията на договора, но продължиха да се придържат към Новия Старт, който ограничава броя на ядрените бойни глави, които Москва и Вашингтон могат да имат по всяко време.
Договорът обаче изтича през февруари 2021 г.
Рябков определи предстоящите разговори като "добри новини" във видеоконференция със Съвета за външни отношения.
"Трябва да чуем силно и ясно какво иска тази администрация, как вярва, че би било възможно да се направи нещо положително", добави той.
Руският висш служител обаче заяви, че е "изненадан" от призива на САЩ, че Китай се присъединява към срещата.
Билингслея заяви в Twitter, че Пекин е поканен на срещата на 22 юни и добави: "Ще се присъедини ли Китай и ще преговаря ли добросъвестно?"
Говорител на китайското Министерство на външните работи заяви, че страната няма намерение да участва.
"САЩ въвлича Китай в издаването на новото разширение за Старт всеки път, когато този въпрос бъде повдигнат. Това прави точно САЩ, когато иска да отклони отговорностите пред другите", добавиха те.
Билингслея призова Пекин да преразгледа.
Рябков каза, че Москва „знае за позицията на Китай и се отнася с нея с уважение“ и вместо това призова Великобритания и Франция да се присъединят към преговорите, аргументирайки, че „не можем просто да игнорираме възможностите на някои други“.
Девет страни по света имат запаси от ядрени бойни глави. Заедно Русия и САЩ притежават около 91% от всички ядрени бойни глави, според Федерацията на американските учени (FAS).
Вашингтон, Москва и Лондон намаляват възможностите си, докато Франция и Израел поддържат относително стабилни запаси, съобщи FAS през април. Но Китай, Пакистан, Индия и Северна Корея увеличават запасите си.
Счита се, че Пекин има над 300 ядрени бойни глави.
Стивън Пайфър, чуждестранен сътрудник от Института Брукингс, който се фокусира върху контрола върху оръжията, приветства обявяването на срещата на 22 юни, но го посъветва като "разумно да се поддържат очакванията скромни".
Кингстън Рейф, директор по политиката за разоръжаване и намаляване на заплахите от Асоциацията за контрол на оръжията, също предупреди, че възможността за пробив по-късно този месец изглежда тясна.
"Няма шанс да се договори ново споразумение преди изтичането на Новия Старт. Няма", написа той в Twitter.
Той обаче подчерта, че "няма нищо несъвместимо" с "преследването на по-амбициозен тристранен подход", който да включва Китай.
Прочетете още
- 14:00 Как да си направим кална алея пред блока – пловдивчанин ни показа СНИМКИ
- 12:00 Ще се къпят в щастие: три зодии, които ще имат късмет до края на април
- 15:00 Баба къса теменужки в Морската градина, в Мрежата се разрази дискусия СНИМКИ
- 13:22 Зверско задръстване на изхода на Симитли по пътя за Кулата СНИМКИ