Най-известната руска частна компания за военни операции - ЧВК "Вагнер", е по идея на Генералния щаб на Русия, най-вероятно е подкрепена от президента Владимир Путин и е консултирана от основателя на първата подобна структура в света - южноафриканецът Ийбън Барлоу.
Реалното набиране на хора за "Вагнер" е започнало през 2013 г., но Барлоу е направил закрита за външни лица презентация в Санкт Петербург още пред 2010 г. пред тесен кръг военни от генщаба, включително от главното оперативно управление, отговарящо за това къде, как и защо се използва армията, разказва разследване на руското онлайн издание The Bell. То е основано от Елисавета Осетинская в Станфорд, която преди това бе главен редактор на авторитетни руски издания като РБК, руската версия на сп. "Форбс" и всекидневника "Ведомости".
Източник на The Bell описва, че такава идея се е обсъждала от 2009 г. и планът бил подкрепян от началника на генщаба ген. Николай Макаров. Става дума за създаване на отряди от изведени в резерва служители на армията и спецслужбите, които имат нужната подготовка и опит в бойни действия.
Барлоу потвърждава посещението си в Санкт Петербург, но отказва да обсъжда какво е правил там. Според The Bell той е разказал на военните за моделите за създаване на частни военни компании и дори представил варианти за адаптирането на такава фирма към руските условия. В последвалата дискусия основният въпрос бил дали такава структура трябва да бъде легална, но част от участниците категорично се възпротивили, основно заради проблемите с контрола над въоръжаването ѝ.
Освен това през 2004 г. трима кадрови военни са задържани в Катар по подозрение, че са ликвидирали обвинявания в тероризъм чеченски лидер Зелимхан Яндарбиев в местен хотел. Връщането им в Русия стана едва след личната намеса на Путин.
По това време Барлоу - генерал от спецчастите на ЮАР - има две десетилетия опит, а основаната от него Executive Outcomes участва в редица операции в Африка и по-късно става част от холдинговата компания Strategic Resource Corporation.
Идеята за частна руска армия се съживява при смяната в генщаба през 2012 г. - новият началник Валерий Герасимов я подкрепя и вероятно я е съгласувал с президента, казват събеседници на The Bell. Те също така посочват, че за изпълнител на задачата, включително да отговаря за финансовите и бизнес въпроси, е бил определен Евгений Пригожин, известен още като "ресторантьорът на Путин".
Източник, участвал в едно от първите интервюта, казва, че Пригожин не бил във възторг от идеята и не разбирал каква е непосредствената му полза, но и не можел да откаже. По това време той вече е заявявал, че мечтата му е да изхранва армията и милицията - общо около 7 милиона души. По-късно руски и западни медии описват, че малко преди създаването на "Вагнер" той се занимава със снабдяването с храни, почистването, отоплението, сметосъбирането и строителството на военни поделения и градове. Част от получените от държавата средства отивали за организирането на частната военна компания.
Пригожин отрича всичко това, включително съществуването на "Вагнер", а The Bell уточнява, че връзката на фирмите с него е косвена - едни и същи адреси, телефони или мениджъри.
Нашите момчета, армията, арабите, камерите.
Първите наемници са забелязани в Крим през февруари-март 2014 г., където според източници, близки до Министерството на отбраната, и без това постоянно базираните и прехвърлени на полуострова щатни руски военни били напълно достатъчно, за да охраняват населението и да потушат опити на украинската армия за съпротива.
Така първата сериозна задача се оказва Сирия, за която във "Вагнер" започват да подготвят хората през август 2015 г. - на площадка недалеч от база на ГРУ, обслужвана от фирми, свързвани с Пригожин. Месеци наред Министерството на отбраната отрича да има сухопътни операции. През март 2016 г. все пак е признато, че "отделни задачи" решават "подразделения на нашите сили за специални операции". Според РБК в тези сили влизат и вагнеровци, а източник описва, че "отначало работят нашите момчета, после идват руските наземни части, арабите и камерите".
Това продължава две години - до февруари 2017 г., когато в прочутия инцидент край Деир аз Зор американската авиация и спецчасти ликвидират отряд, предвождан от руските наемници. И до днес данните за загиналите в това сражение руски граждани се движи между няколко десетки и 300. Руските военни не са разрешавали това настъпление.
Скоро след това The Bell твърди, че компанията най-вероятно е имала договор с Дамаск да превзема петролни полета и заводи и да ги охранява, срещу което ще получава 25% от петрола и газа, добити в тези територии. След това фиаско не се чува нищо за участие на "Вагнер" в бойни действия, нейни бойци отново се появяват - този път в Африка.
Навлизането в Африка.
За година и половина Русия и държавните ѝ компании подписват договори за военно и икономическо сътрудничество с Гвинея, Нигерия, Чад, Нигер, Централноафриканската република, Либия и др. The Bell пише, че в Судан от "Вагнер" е сключена "сирийска сделка" - концесия за добив на злато в замяна на обучаването на местна армия.
В края на 2018 г. "Вагнер" е заподозряна, че изпраща свои хора в Либия, а скоро Пригожин попада на видеозапис на Министерството на отбраната в Москва, на което е пристигналата за преговори делегация на либийски генерал, който е смятан за руско протеже.
Преди дни "Ройтерс" разказа, че свързани с "Вагнер" командоси са пристигнали във Венецуела, най-вероятно за да охраняват президента Николас Мадуро.
"По примера на легендарната Еxecutive Outcomes пред ЧВК "Вагнер" се откриват перспективи да се превърне в холдинг, изпълняващ разнообразни услуги - от физическа защита през охрана на обекти до пряко участие в бойни действия. Дали им се получава ще може да се оцени след няколко години", пише в статията на The Bell. Според изданието от 2014 г. насам през компанията са преминали 7-10 хиляди наемници, а издръжката им и обезщетенията за роднините на загиналите възлизат на милиарди рубли.