Испански археолози са открили древни гробници и артефакти в град Ал-Бахнаса, Египет. Това откритие, ръководено от д-р Майте Маскоро и д-р Естер Понс-Меладо от университета в Барселона и Института за древния Близък изток, хвърля нова светлина върху богатата история на региона, пише Arkeonews.

Екипът е открил поредица от скални гробници, датиращи както от периода на Птолемеите (305-30 г. пр. н. е.), така и от римския (30 г. пр. н. е. – 641 г. сл. н. е.). Разположени в източната част на горното гробище на El Bahnas, тези гробници показват уникален стил на погребение.

Снимка: Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt

Една от най-необичайните находки е наличието на теракотени статуи на Изида-Афродита, украсени с корони от листа. Тези статуи са значително допълнение към археологическия материал, който дава представа за изкуството на времето.

По време на разкопките са открити и мумии от римската епоха, някои от които са украсени с позлатени и цветни погребални маски. Особено интересна подробност е откриването на златни езици в устата на две мумии, добре позната погребална практика от римската епоха в Ел Бахнас, целяща да запази способността на починалия да говори.

Снимка: Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt

Адел Окасах, ръководител на Централния античен орган на Среден Египет, казва, че екипът е открил разрушена структура, украсена с очарователни картини. Тези картини изобразяват сложни детайли на растения, лозя и различни животни, предоставяйки ценна представа за ежедневния живот и културното значение на Ал-Бахнас в древни времена.

Значението на това откритие надхвърля откриването на древни артефакти, допринася за по-задълбочено разбиране на погребалните практики, артистичното изразяване и ежедневния живот в Ал-Бахнас.

Тъй като археологическата мисия продължава работата си на мястото, се надяваме, че бъдещите кампании ще разкрият повече от тайните на този древен град, предоставяйки поглед към очарователното му минало.

Превод: GlasNews.bg