Циклонът Мока се зароди в Индийския океан, след което постепенно се засили и се придвижи към Бенгалския залив, докато през май 2023 г. не се превърна в силна буря и удари залива с невероятна скорост на вятъра от почти 300 километра в час.
Сега мисията Copernicus Sentinel-3 предостави снимка на мощния циклон, направена на 13 май 2023 г., когато бурята пресече Бенгалския залив и се премести на североизток към Бангладеш и Мианмар, пише Sci Tech Daily. Изследователите отбелязват, че мисията е предоставила важни сателитни изображения, които ще помогнат на изследователите да реагират на природни бедствия. Освен това такива кадри разкриват мащабна глобална динамика, включително източните Хималаи и Тибетското плато.
Изследователите отбелязват, че скоростта на вятъра на циклона надхвърля 280 километра в час, което на практика го прави една от най-силните бури, регистрирани в северната част на Индийския океан. Учените отбелязват, че той може да се сравни с циклона Фани, който удари същия район през май 2019 г.
Отбелязва се, че с наближаването на Мианмар и Бангладеш бурята леко отслабна, но все пак причини обширни разрушения, когато достигна сушата на 14 май 2023 г. Изследователите отбелязват, че в резултат на бурята хиляди хора са загубили домовете си, инфраструктурата е сериозно повредена, а обработваемата земя е наводнена.
Сателитите в околоземна орбита могат да предоставят необходимата актуална информация за наблюдение на подобни събития, какъвто е случаят с мисията Copernicus Sentinel-3. Между другото, самата мисия е предназначена да измерва, наблюдава и разбира мащабна глобална динамика, а също така предоставя важна информация в режим, който е близък до реалното време и се използва за прогнозиране на състоянието на океана и времето.
Изследователите отбелязват, че удивителните изображения са направени с помощта на инструмента за оцветяване на океана и сушата, който покрива площ от повече от 2000 километра от север на юг. Учените също така отбелязват, че според техните оценки размерът на бурята Мока е надхвърлил 1000 километра в диаметър.