САЩ и Китай обявиха, че са постигнали 90-дневно прекратяване на огъня в търговския си конфликт, който разтърси финансовите пазари и заплаши растежа на световната икономика, съобщи Асошиейтед прес. Договореността беше постигната на работна вечеря на президентите Доналд Тръмп и Си Цзинпин и техни съветници в Буенос Айрес, след срещата на върха на Г-20.
Тръмп се съгласи да не повишава от 1 януари митата върху китайски стоки за 200 милиарда долара от 10 на 25 процента, както беше заплашил. Китай пък се съгласи да закупи все още недоговорено, но значително количество земеделски и промишлени продукти, енергоносители и други стоки от САЩ, за да се съкрати огромния търговски дисбаланс между двете страни, се казва в съобщение на Белия дом.
Освен това Пекин е обещал да засили мерките срещу трафика на фентанил в САЩ, на фона на взрив на смъртни случаи, свързани с употребата на тази синтетична дрога.
Произвежданият в Азия наркотик е смятан за 30 до 50 пъти по-силен от хероина и 50 до 100 пъти по силен от морфина. От началото на годината близо 27 000 американци са починали в резултат на употреба на фентанил или подобни наркотици, отбелязва Франс прес.
Примирието, постигнато след продължилата повече от два часа среща, ще трае 90 дни и ако през този период Вашингтон и Пекин не успеят да постигнат споразумение по структурните промени в търговските си отношения, митата върху китайските стоки ще скочат от 10 на 25 процента, уточни Белият дом.
Китайският външен министър Ван И потвърди паузата в търговската война и описа работната вечеря между двамата президенти като "много положителна и конструктивна".
По време на срещата си двамата президенти констатираха положителни промени в ситуацията около Северна Корея и изразиха намерение да сътрудничат за денуклеаризацията на Корейския полуостров, се казва в изявление, разпространено от пресслужбата на Белия дом.
"Беше постигнато съгласие, че е настъпил значителен напредък по въпросите, свързани със Северна Корея. Президентът Тръмп заедно с председателя на КНР Си Цзинпин и председателя на Държавния съвет на КНДР Ким Чен Ун ще се стремят към свободен от ядрени оръжия Корейски полуостров", се казва в изявлението.