Необходима е още работа по сирийската конституционна комисия, призна специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура.

В прощалния си изказване пред Съвета за сигурност на ООН специалният пратеник на световната организация за Сирия Стафан де Мистура, че е нужна още работа за съставянето на комисия, която да изработи нова сирийска конституция, тъй като списъкът на участниците в нея, предложен от Русия, Иран и Турция, е неприемлив за ООН, предаде Асошиейтед прес.

Де Мистура каза, че 50-членния списък, представен от трите страни, е небалансиран и не включва опитни експерти, така че изисква преразглеждане.

Продължаващото близо година усилие за съставяне на 150-членна конституционна комисия, ключова за произвеждането на свободни избори и слагане край на седемгодишната гражданска война, беше спъвано от възраженията на сирийското правителство по 50-членния списък с експерти, независими, племенни водачи и жени. Вече има споразумение по списъците на правителството и опозицията, които се състоят също от по 50 души.

Де Мистура беше упълномощен да състави третия списък с представители на гражданското общество на мирната конференция за Сирия в Сочи на 30 януари. Правителството на сирийския президент Башар Асад обаче се противопостави на предложения от емисаря списък. Външните министри на Русия, Иран и Турция - трите страни гаранти на т.нар. "процес от Астана", който цели да се сложи край на насилието в Сирия - предадоха на Де Мистура своя списък с представители на гражданското общество на среща в Женева във вторник.

"Дълбоко съжалявам за това, което не успяхме да постигнем", каза пред Съвета за сигурност Де Мистура, който в близките дни ще отстъпи длъжността на норвежкия дипломат Гайр Педешен, отбелязва Франс прес.

Създадохме основа, върху която може да се надгражда. Моят приемник притежава всички компетенции и способности да работи по това, каза емисарят.

След изказването си при това последно свое явяване пред Съвета за сигурност Де Мистура поздрави поотделно всеки от присъстващите посланици (включително на Сирия и Иран), които го аплодираха.

САЩ заявиха пред Съвета, че остават обвързани с пълното унищожаване на "Ислямска държава" в Сирия и ще продължат да настояват за изтегляне на подкрепяните от Иран сили от страната, предаде Ройтерс.

Уверението бе дадено след изненадващото решение на президента Доналд Тръмп да започне пълното изтегляне на американските войници от Сирия. В сряда Тръмп заяви, че войските са изпълнили мисията си да разгромят ИД и повече не са необходими - решение, което предизвика остри критики от страна на някои съпартийци на Тръмп и безпокойство сред чуждестранните съюзници.

САЩ остават ангажирани с окончателното унищожаване на ИД и други терористични групировки в Сирия и по света, заяви пред Съвета за сигурност политическият координатор на американската мисия в ООН, дипломатът Родни Хънтър.

"Ще използваме всички инструменти на националното си влияние, за да окажем натиск за изтегляне на подкрепяните от Иран сили. Ще продължим да работим със съюзниците си за справяне с тероризма. САЩ ще продължат да работят също със страни, с които споделят общи виждания, с ООН и сирийската опозиция за намиране на дипломатически изход от конфликта", допълни той.

Френският посланик в ООН Франсоа Дьолатр каза пред Съвета, че според оценката на Париж "Ислямска държава" продължава да е заплаха за района на Леванта в Близкия изток, посочва ДПА.

Дьолатр каза, че е много важно САЩ да не допуснат ново надигане на тероризма и да гарантират сигурността на населението в Северна Сирия както и тази на всички американски партньори на място.

ИД е отслабена, но битката не е приключила, заяви френският посланик.