Американският държавен секретар Майк Помпейо назначи бившия дипломат Елиът Ейбрамс за специален пратеник на САЩ за "възстановяване на демокрацията" във Венецуела.

По-рано тази седмица председателят на контролирания от опозицията венецуелски парламент Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за изпълняващ длъжността президент и незабавно бе признат от Съединените щати за държавен глава на изпадналата в тежка криза южноамериканска страна.

Ейбрамс е "ястреб", служил при президентите републиканци Роналд Рейгън и Джордж Буш-младши. През 1987 г., като помощник-държавен секретар за Латинска Америка, той признава, че е укрил от Конгреса информации за опитите на администрацията на Рейгън да помогне на т. нар. контри - подкрепяните от САЩ партизани срещу социалистическото правителство в Никарагуа, отбелязва Франс прес.

Пред журналисти Ейбрамс определи кризата във Венецуела като "дълбока, сложна и опасна".

Руският министър на външните работи Сергей Лавров от своя страна разкритикува "разрушителната политика" на Съединените щати във Венецуела, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

След като Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за "изпълняващ длъжността президент" на  Венецуела, Русия подкрепи президента социалист Николас Мадуро.

"Политиката (на Съединените щати) за Венецуела, както и за много други страни, е разрушителна, по мое мнение, това не се нуждае от доказване", каза руският външен министър в Рабат на съвместна пресконференция с мароканския си колега Насер Бурита.

"Ние всички виждаме открити призиви за държавен преврат" във Венецуела, подчерта Лавров. Той определи "поведението (на Съединените щати като) неприемливо", тъй като "подкопава Устава на ООН и нормите на международната общност".

Назначаването на специален пратеник на САЩ за Венецуела е "опит за пряко управление на политическата ситуация в" тази страна, заяви говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова, цитирана от ТАСС.

Захарова коментира във Фейсбук, че американският управляващ елит разглежда Венецуела "като свой бъдещ регионален васал". "В Ирак "възстановиха" демокрацията, в Либия също, в Сирия не можаха, а по-скоро не им дадоха. Сега е наред Венецуела", написа говорителката на руското външно министерство на страницата си в социалната мрежа.