Съветът на Европа не смята, че има достатъчно гаранции за започване на независимо разследване срещу главния прокурор в предложения от министъра на правосъдието Данаил Кирилов законопроект за “тримата големи”.

Това се казва в официално съобщение по повод кръглата маса за изпълнението на решенията на Европейския съд за парвата на човека. Тя бе проведена в София преди седмица с участието на представители на Отдела за изпълнение на решенията към Съвета на Европа, правосъдният министър Кирилов и магистрати.

Правосъдният министър представи преди две седмици законодателни промени, улесняващи разследването на главния прокурор, председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд, известни като “тримата големи в съдебната власт”.

Според представителите на Съвета на Европа обаче “проектозаконът от 14 юни 2019 г. не отстранява рисковете за независимостта и ефективността на разследване срещу главния прокурор на досъдебния стадий на производството и би могъл да направи по-трудно започването на разследване”.

Кирилов предлага главният прокурор да се разследва от Специализираната прокуратура или от Софийската прокуратура според извършеното от него деяние. И двете структури обаче са част от прокуратурата, която е на подчинение на главния прокурор.

В съобщението не се споменава за върховните съдии, включени в законопроекта по идея на българските власти, а само за главния прокурор, след като стана ясно, че Съветът на Европа иска промени само за шефа на прокуратурата.

Клер Оуви, заместник-ръководителката на Отдела смята, че за да се получат търсените гаранции може да се наложи да бъде променена българската конституция. В момента правителството предлага това да стане чрез поправки в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс, но те са оценени като недостатъчни, от представителите на Съвета на Европа.

Отделът за изпълненията на решенията има за задача да съветва властите на страните, членуващи в организацията, по съдебните реформи, нужни, за да могат да се изпълняват присъдите, издадени от Европейския съда за човешките права в Страсбург.

Той консултира и Съвета на министрите - висшият орган на Съвета на Европа в наблюдението на изпълнението на присъдите, издадени от съда в Страсбург.

Препоръките на Съвета на Европа нямат задължителна стойност за българското правителство, но ще бъдат взети предвид при подготовката на доклада на Европейската комисия по мониторинга върху съдебната власт и борбата с корупцията, който ще излезе през ноември.

Министър Кирилов заяви, че ще подаде оставка, ако мониторингът на България не бъде свален преди края на годината.