Изтеглянето на САЩ и Русия от Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег трябва да послужи като предупреждение за Европа да се устреми към собствена политика в областта на сигурността, пише германският всекидневник "Райн цайтунг".
"Вместо да сочат с пръст на изток или на запад, европейците трябва най-накрая да се събудят от дълбокия си сън по отношение на политиката в сферата на сигурността и да отстояват собствените си интереси", посочва изданието.
Според "Райн цайтунг" Европа не трябва да изключва възможна сделка между американския президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин в ущърб на европейската сигурност.
Европейците трябва да осъзнаят факта, че американският ядрен чадър вече не е толкова надежден. По-важно от всякога е европейците да създадат своя собствена идентичност в областта на сигурността, обобщава "Райн цайтунг".
Изтеглянето на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег има потенциала да е крачка напред за контрола върху оръжията, пише в редакционна статия вестник "Зюддойче цайтунг".
Според германското издание основните послания на изтеглянето са две.
Първото е, че то е логическо следствие на политическото бездействие и технологичния прогрес. Възможно е обаче това да не е краят, а началото на нова фаза на контрола върху оръжията.
Второто послание е, че страната, която желае да накара останалите да се присъединят към контрола върху оръжията, е най-добре да стори това от позицията на силата, както показа Студената война.
Докато Германия и Европа не намират начин да се справят с уязвимостта си, те ще си останат уязвими, изтъква "Зюддойче цайтунг", цитиран от БТА.
Какво би направил руският президент Владимир Путин, големият стратег, ако беше на мястото на западноевропейските държави? Щеше да изпрати войски на Европейския съюз (а не на НАТО) в района на Балтика, щеше да ограничи търговията и да прекрати проекта "Северен поток", а след това да преговаря, пише германският вестник.