Сърбия се е съгласила да достави оръжия на Украйна, твърди един от изтеклите в интернет секретни доклади, съобщава Ройтерс. Течът на информация, чиято достоверност не може да бъде независимо проверена, медиите нарекоха Пентагонлийкс.

Графика с отговорите на 38 европейски правителства на исканата от Украйна военна помощ показва, че Сърбия е отказала обучението на украински войници, но се е ангажирала да изпрати оръжия или дори вече е предоставила военна помощ. Освен това се казва, че Сърбия има политическа воля и военна способност да доставя оръжие на Киев в бъдеще, въпреки че отказа да санкционира Русия заради нахлуването ѝ в Украйна.

Изтеклият документ е маркиран като "секретен" и с гриф "забранено за споделяне с чужди разузнавателни служби и военни". Текстът носи дата 2 март и с печата на кабинета на обединените началник-щабове. Ройтерс подчертава, че не може независимо да провери автентичността на документа.

Украйна открито обяви мащабно нападение срещу руския Черноморски флот

Засега кабинетът на сръбския президент Александър Вучич и украинското посолство в Белград се въздържат от коментар, както и Пентагонът.

Правителството на Вучич изповядва неутралитет във войната в Украйна, въпреки дълбоките исторически, икономически и културни връзки на страната с Русия.

"Ако този документ е автентичен, той или показва двуличието на Вучич по отношение на Русия, или президентът е подложен на огромен натиск от Вашингтон да достави оръжия на Украйна", коментира Януш Бугайски, експерт по Източна Европа от Jamestown Foundation, цитиран от БНР.

ChatGPT подготви мирен договор за Украйна и написа писма до Путин и Зеленски

Разкриването на информацията идва малко повече от месец след като в проруски канал в Телеграм бяха публикувани документи за доставката от сръбски оръжеен производител на 122 мм ракети земя-земя "Град" за Киев през ноември. От документите е видно, че крайният потребител е украинското правителство. Русия поиска от Сърбия официално обяснение за предполагаемите доставки. Производителят от Валево отрече сделката, а президентът Вучич нарече твърденията "лъжа".