През 2024 Украйна беше ударена от 194 балистични ракети, kato около една трета от тях са севернокорейски, които могат да летят само защото работят с западни компоненти, получени въпреки санкциите, твърдят украински военни служители за CNN.

Русия е изстреляла около 60 севернокорейски ракети KN-23 срещу Украйна тази година, според украински представител на отбраната. 

Август и септември отбелязаха скок в атаките с балистични ракети, когато Украйна за първи път публично даде подробности за използването на KN-23.

„Виждаме, че от пролетта Русия използва много повече балистични ракети и атакуващи дронове, за да нанесе удари по Украйна. И по-малко използване на крилати ракети“, каза изпълняващият длъжността ръководител на комуникациите на украинските ВВС Юрий Игнат пред CNN.

Тези по-малко сложни ракети са част от нарастващата подкрепа на Северна Корея за Москва, която също включва около 11 000 севернокорейски войници, разположени в руския регион Курск.

Тъй като разширяващата се роля на севернокорейските ракети става ясна, украинските служители предоставиха на CNN рядък достъп до фрагменти от останките на оръжията, които показват очевидната степен на произведени или проектирани в САЩ и Европа вериги в техните системи за насочване.

Основните компоненти, използвани в севернокорейските ракети, се произвеждат от девет западни производителя, включително компании, базирани в Съединените щати, Холандия и Обединеното кралство, според неотдавнашен доклад на украинската Независима комисия за борба с корупцията (НКБО), организация на гражданското общество.

Някои части от анализираните от тях ракети KN-23/24 са произведени едва през 2023 г.

„Всичко, което работи за насочване на ракетата, за да я накара да лети, са изцяло чужди компоненти. Цялата електроника е чужда. В него няма нищо корейско“, каза Андрий Кулчицки, началник на Военноизследователската лаборатория на Киевския научноизследователски институт за съдебна експертиза.

„Единственото корейско нещо е металът, който бързо ръждясва и корозира“, добави той.

Служител на украинското военно разузнаване, който говори при условие за анонимност, каза, че техните разследвания са възпрепятствани от повредата на ракетните фрагменти, но все пак е възможно да се определи, че „по-голямата част от компонентите са западни компоненти. Вероятно 70% са американски, от известни компании. Използват се и компоненти, произведени в Германия и Швейцария.

Доклад, публикуван по-рано тази година от базираната в Обединеното кралство разследваща организация Conflict Armament Research (CAR) установи, че 75% от компонентите в една от първите севернокорейски ракети, използвани за атака срещу Украйна, са от базирани в САЩ компании.

Според експерти по проследяване на оръжия няма надеждна информация за това как точно компонентите си проправят път в Северна Корея. Но всички признаци сочат Китай като вероятен проводник, казват експерти.

„Успешно проследихме някои от тези компоненти и последните известни попечители са китайски компании“, каза Деймиън Сплитърс, заместник-директор по операциите в CAR, който работи за независимо документиране на отклонени оръжия . Това означава, че китайските фирми са купували компонентите от производители и серия от посредници.

„Отклоняването рядко се случва в завода, който произвежда компонентите“, каза той пред CNN.

„Някои части от тези компоненти може всъщност да са фалшиви и произведени в Китай“, каза Виктория Вишнивска, старши изследовател в НКБО. „Но не можем да бъдем 100% сигурни“,

Един производител успя да предостави на НКБО доказателства, че електронен компонент с ниска стойност, открит в севернокорейска ракета, е фалшив.

Междувременно, каза Вишнивска, някои други производители избират да не търсят по-добър контрол върху износа си, тъй като по-подробното водене на записи и одитите на компаниите биха довели до разходи. „Невежеството понякога може би е водено от парите“, каза тя пред CNN.

CAR и други смятат, че дистрибуторските компании посредници, а не производителите, са основният проблем.

Има повече от 250 компании, чиито компоненти са били идентифицирани в севернокорейските ракети, според CAR. Но по-голямата част от тази електроника се продава на пет основни дистрибутора, които са базирани в Съединените щати и Канада. CAR призовава политиците да съсредоточат повече усилия върху регулирането на тези разпределителни компании.

Министерството на търговията на САЩ вече засили насочването си към организации и фиктивни компании, които са изпращали санкционирани стоки до Русия и Беларус.

Украински официални лица твърдят, че лошото прилагане на режима на санкции от западните нации е един от основните проблеми.

Владислав Власюк, комисарят на украинския президент по санкционната политика, каза, че се надява бъдещата администрация на Тръмп да търси по-голям контрол върху незаконната търговия.

„Все още нито един производител не е поел отговорност за нито една от тези доставки“, каза той пред CNN. „Смятаме, че ако някой от тези производители бъде държан отговорен за количеството микроелектроника, открито, да речем, в руските ракети, удрящи Украйна, те наистина, наистина биха започнали да правят повече в това отношение.“

Това отразява мнението на постоянната подкомисия по разследвания на Сената на САЩ, която по-рано тази година критикува американските производители, че не правят достатъчно, за да проверят потенциалните купувачи, въпреки че разполагат с адекватни „ресурси, финансиране и знания“.

„Нашите констатации разкриват ясна незаинтересованост към оценката и подобряването на корпоративните практики за съответствие и по-специално, наблюдението на тези дистрибутори, посредниците“, каза сенатор Ричард Блументал (D-CT) през септември.

Компонентите също така продължават да се пренасочват към Иран и директно към Русия, според представител на украинското разузнаване.

„Русия използва западни компоненти в целия сегмент както на смъртоносни оръжия, така и на разузнавателни безпилотни самолети“, каза служител на разузнаването на отбраната пред CNN, отбелязвайки, че свалянето на един от тежките руски безпилотни самолети „Охотник“ разкрива, че той е направен предимно от американски компоненти. „Ние също трябва да свършим подходящата работа, за да затворим тези канали за доставка“, каза той.