Пандемията Covid-19 е "огромна възможност" да се ускори преминаването на Австралия към по-възобновяема енергия, заявиха учените по климата пред BBC.

 Скорошните пожари в Австралия направиха климатичните промени най-належащият проблем на страната.

Но учените казват, че инерцията рискува да бъде загубена заради вируса.

 Вместо това, тъй като Австралия търси начини да съживи икономиката си, иновациите около слънчевите, вятърните и водноелектрическите проекти трябва да бъдат централни, казват те.

 Опустошителното лято на пламъци - водено от суша и повишаване на температурите - уби 33 души и разруши около 3000 домове. Изгорели милиони хектари храсти, гора и паркове.

 Проф. Марк Хоудън от Института за изменение на климата в Австралийския национален университет заяви, че спомените за „сушата и пожарите и димната мараня в големите градове са се разсеяли с пристигането на Covid-19“.


„Значителното прекъсване е възможност“

 Австралия допринася около 1,5% от общите въглеродни емисии в света. Изкопаемите горива, които изнася - главно въглищата за Китай и Индия - представляват още 3,6% при изгарянето.

 Проф. Хоудън каза пред Би Би Си, че намаляването на въглеродните емисии трябва да бъде поставено в центъра на плана за възстановяване на икономиката след вируса в Австралия.

 "Когато имате значителни смущения като това, това ви дава възможност да продължите напред по различна траектория от тази, по която сте по-рано", каза той.

 Въпреки че използването на възобновяеми енергийни източници се увеличава в Австралия от година на година - миналата година 24% от цялата произведена електроенергия идва от възобновяеми източници - настоящото либерално-национално правителство не е склонно да премахва въглищата в полза на по-чисти варианти.

 Миналата година тя даде на индийската компания Адани окончателното одобрение за започване на строителството на спорна въглищна мина в Куинсланд. И неотдавнашен доклад предположи, че Австралия е на второ място след Китай по брой нови инсталации, работещи с въглища в процес на развитие.

 Проф. Матю Ингланд от Изследователския център за изменението на климата заяви, че би било „катастрофално“, ако веднъж приключи пандемията, Австралия хвърли пари в „мързеливи, нискотехнологични“ въглища, за да върне икономиката отново, „защото знаем, че тези въглеродни емисии ще промени климата на нашата планета по много опасни начини ".

 Австралия е далеч по-добра по време на пандемията от много нации - с по-малко от 6 800 потвърдени случая и 83 смъртни случая, докладвани към края на април.

 Главният икономист от Австралия в BIS Oxford Economics, Сара Хънтър заяви, че сега австралийското правителство има „главното пространство“ да се съсредоточи върху дългосрочния си икономически отговор.

 "Сериозната дискусия около енергийната политика" трябва да бъде част от мерките за подпомагане на възстановяването и растежа, каза тя, особено докато съществуваше доста "кооперативна среда" между правителството, опозицията и индустрията.

 "Очевидно никой не е искал това, което се случва в момента. Но ако това означава, че постигаме ускоряване на някои от тези реформи, това може да бъде много положително в дългосрочен план."



„Здрав баланс“ на икономиката и климата

 Досега икономическият отговор на Австралия беше съсредоточен около пакет за поддръжка в размер на 130 милиарда долара (82 милиарда долара: 66 милиарда британски лири) - със субсидия за работодателите, които да поддържат хората в работа.

Проф. Хауден се страхува, че това може да е недалновидно.

 "Вместо да влагаме пари през бизнеса, по същество само за да задържим хората на тяхната текуща работа или да запазим тези работни взаимоотношения, бихме могли да вложим част от тези пари в дейности за изграждане на нация, които намаляват нашите емисии и ни дават бъдещи възможности", каза той ,

 "Това е точно времето, когато трябва да водим тези дискусии и да правим тези планове."

 "След като преминем непосредствените ефекти на коронавируса и блокирането, по някакъв начин това ще бъде твърде късно."

 Но директорът на енергийните центрове на института Grattan Тони Ууд най-добрият вариант за Австралия беше „стабилен баланс“ от възможности за енергия.

 Докато той подкрепяше инвестиции в газови и други сектори, включително водород и батерии за електрически превозни средства, той заяви, че по-проектите за възобновяема енергия не са икономически смислени в момента.

"Не виждам защо трябва да хвърляме повече пари при повече възобновяеми източници", каза г-н Ууд пред BBC.

 "Не мисля, че се нуждаят от повече субсидии или правителства, които изграждат вятърни и слънчеви централи. Самите те не създават много работни места след фазата на строителството и дори тези работни места не са добре платени."

 С първата рецесия в Австралия от почти 30 години, прогнозирана в резултат на пандемията, анализаторите предполагат, че това само по себе си може да застраши дългосрочното бъдеще на много въглищни централи.

 По-ниското търсене от страна на индустрията, която принуждава да намалява цените на електроенергията за продължителен период, би направило възобновяемите енергийни източници по-евтин, по-примамлив вариант - това, което групата на енергийните анализатори Reputex нарича „перфектна буря за пазара на едро на електроенергия“.

 Също така потенциално намаляването на търсенето и следователно емисиите в Австралия са промени в поведението, които се набират по време на блокирането.

 Като се има предвид, че въглеродът остава в атмосферата в продължение на хиляди години, този малък завой е незначителен, казва проф. Ингланд, който очаква да засили търсенето на пътувания и потребление след затваряне.

 Но той прогнозира например, че хората, които летят между Сидни и Мелбърн за кратки срещи, ще стават по-рядко, след като предприятията видят, че видеоконференциите са също толкова ефективни.


Ново доверие в експерти?

 Докато повече от 200 000 души по света са загинали от Covid-19, Световната здравна организация прогнозира, че допълнителни 200000 души ще умират всяка година от 2030 г., ако глобалните температури продължат да се повишават.

 Въпреки толкова ужасни предупреждения, има малко признаци, че хората ще приемат климата толкова сериозно, колкото имат тази пандемия.

 Проучване миналата седмица от Ipsos Mori предположи, че само 57% от австралийците смятат, че действията на правителството след пандемията трябва да поставят приоритет на изменението на климата.

 "Трябва да разберем, че това е огромен проблем, с който натоварваме децата си", казва проф. Ингланд.

 Но се вижда някаква причина за оптимизма.

 „За съжаление, изменението на климата е имало три или четири десетилетия най-добрите научни съвети, които са игнорирани от много нации по света в полза на някои от стремежа на индустрията за изкопаеми горива за дълголетие“, каза той.

 „С тази пандемия видяхме, че онези държави, които взеха сериозно експертните съвети, действаха бързо и действаха рано, са тези, които най-добре успяха да се справят.

 "Сега, едно от големите неща, които хората осъзнават, е, че слушането на експерти е добре да се направи."