Украинският премиер Денис Шмигал каза за Politico, че природните ресурси на страната могат да играят важна роля в бъдещето на Европа.
„Недрата на Украйна съдържат 22 от 30-те минерални ресурси, посочени като критично важни за ЕС“, отбеляза Шмигал.
Шмигал подчерта, че Украйна е на първо място в Европа по запаси от уранова руда и има способността не само да задоволи собствените си енергийни нужди, но и да изнася уран – „особено като се има предвид, че търсенето на ядрена енергия в Европа нараства“.
Украйна също има най-големите запаси от литий в Европа, чието използване също нараства в световен мащаб. Ако през 2021 г. са били консумирани 460 000 метрични тона литиев карбонат, то до 2030 г. се очаква глобалното търсене да достигне 6 милиона метрични тона, отбеляза Шмихал.
Той подчерта, че Украйна е готова да създаде съвместни предприятия с ЕС в тази област, което ще осигури на страните членки на блока стратегическо предимство.
Освен това, според Шмигал, Украйна е сред първите десет държави с доказани запаси от титанови руди, като само 10% от тези запаси се разработват.
„Бихме могли да заменим руския титан на европейския пазар, като допринесем за развитието както на гражданската индустрия на ЕС, така и на напредналите военни технологии. Да не говорим, че за разлика от руското партньорство, което се основава на изнудване и измама, на нас може да се разчита“, подчерта Шмигал.
Той също така спомена, че проектът за възстановяване на Украйна, стартиран веднага след руската атака, може да се превърне в основен фактор за растежа на цялата европейска икономика и консолидацията на блока.
„Говорим за стотици милиарди долари, които могат да бъдат привлечени от европейския бизнес, както и за създаването на производствени мощности и работни места както тук, така и в страните от блока“, отбеляза Шмигал.