Стряскащо изследване показва връзка между замърсяването на въздуха и самоубийствата в глобален мащаб.

Изследването е базирано върху замърсяване, причинено от изгарянето на изкопаеми горива в домакинствата и индустрията. Използвани са данни от 16 държави, които разкриват силна статистическа връзка между токсичния въздух и нивата на депресия и самоубийства в обществата.

Индия води класацията за преждевременна смърт, причинена заради високи нива на фини прахови частици във въздуха. След нея се нареждат Китай и Нигерия.

Според данните замърсяването е причинител на 15% от смъртните случаи в световен мащаб. Става дума за 8.3 милиона души.

Най-фините прахови частици достигат до човешкия мозък през кръвоносната система. Те причиняват по-чести мозъчни възпаления, повреждат нервните ни клетки и водят до промяна в нивата на хормоните в тялото. Всички тези проблеми са свързани с лошо психическо здраве и депресия.

Проучването взима предвид най-малките частици в замърсения въздух – тези по-малки от 2,5 микрометра (0,0025 милиметра). Хората, които са изложени на повече от 10 микрограма на кубичен метър от тези частици за повече от година имат 10% по-висок риск от депресия.

При самоубийствата излагането на частиците с размери до 10 микрометра за повече от три дни, увеличава шанса за самоубийство с 2%.

Проблем с мръсния въздух има дори и у нас. Преди дни страната ни удари огромно дъно в класацията за страните с най-високи нива на фини прахови частици и се нареди на трето място сред всички държави. Задминахме някои градове в Китай и Индия - които обикновено водят черните статистики.

Дори днес в София буферните паркинги ще бъдат безплатни. Това е една от мерките на Столичната община да се справят със замърсяването и да мотивират гражданите да слязат от личните си автомобили и да използват услугите на градския транспорт.

Едновременно с това обаче е ясно, че не само колите замърсяват въздуха. Голям проблем е и битовото отопление.