Швеция е разочарована от решението на България да се откаже от закупуването на самолетите Gripen.
В петък вечерта Министерството на отбраната обяви, че ще иска мандат от правителството и Народното събрание за преговори със САЩ за закупуване на изтребители F-16.
"С голямо разочарование и тревога научихме за намерението на българското Министерство на отбраната едностранно да прекрати преговорния процес с Швеция за закупуване на изтребители”, бе позицията на страната по въпроса.
Позицията на Швеция е подписана от Йоаким Валин, директор "Експорт и международни отношения" на шведската агенция за отбранително имущество. Той водеше преговорите с България за продажба на самолетите Gripen
"В рамките на ясно дефинирана тръжна процедура, съдържаща набор от прецизни критерии, българското Министерство на отбраната е стигнало до заключение, че Gripen е най-способната платформа по отношение на оперативната ефективност. В допълнение, шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент, като по този начин оставя съществен резерв за покупката на оръжия и оборудване, включително и такива, за които се искат лицензи от САЩ. Придобиването на такива лицензи никога не е представлявало пречка за другите страни членки на НАТО, които летят на Gripen”, гласи още позицията на Швеция.
Тя предложи на България 10 нови изтребителя, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка.
Прочетете още
- 21:09 Майката на Митко от Цалапица: „Няма да спра, докато не получа справедливост за детето си"
- 09:00 „Няма виновен, детето ми го няма": Почернена майка подкрепи протеста за справедливост
- 11:00 Фрапиращ сигнал: Твърдят, че майка и малкото ѝ дете живеят под терасата на блок СНИМКИ
- 12:00 "Бихте ли носили 12 кг по стълбите?" - майка с остър въпрос към директор на школо в Кърджали