Земетресение с магнитуд 7.5 по скалата на Рихтер бе регистрирано тази сутрин в района на протока Дрейк, който разделя най-южната точка на Южна Америка от Антарктическия континент.
Силният трус е настъпил в 02:16:20 UTC (22:16 местно време), на дълбочина от 10 км. Географските координати на епицентъра са 60.2065° южна ширина и 61.7201° западна дължина. Най-близките населени места са: 962 км югоизточно от Пунта Аренас, Чили и 717 км югоизточно от Ушуая, Аржентина, предаде репортер на GlasNews.bg. На този етап няма информация за жертви, пострадали или нанесени щети, тъй като районът на епицентъра е предимно океански и слабо населен. Силата и плитката дълбочина на труса обаче предизвикаха тревога за възможно образуване на цунами, като съответната икона е отбелязана в официалните данни.
Местните и международни сеизмологични служби продължават да следят ситуацията и провеждат анализ на рисковете от последващи трусове и вълни.
Протокът Дрейк е известен с висока сеизмична активност, тъй като се намира в зона на сблъсък между Южноамериканската, Скотската и Антарктическата тектонична плоча.