Готвейки се да гласуват на изборите с най-неясен резултат от десетки години, испанците със сигурност могат да предскажат едно нещо, независимо от политическите си пристрастия - че следващият им премиер ще бъде млад, космополитен бял мъж, пише Ройтерс.

Сред главните претенденти в неделя липсва разнообразие, което изправя части от електората пред риск да се усещат непредставени, казват политическите коментатори. Проучванията сочат, че до 4 от всеки 10 избиратели все още не са направили избора си и нито една партия не е близо до спечелване на мнозинство.

Прави впечатление липсата на жени в изборните листи, както и на всякакви личности, които се идентифицират директно с бързо застаряващите райони в селска Испания - част от електората, която бързо се топи, защото хората в трудоспособна възраст изоставят фермите и селата и отиват в градовете.

"Превръщаме се в нещо като каталог на "Корте Инглес", каза консултантът по политически комуникации Луис Аройо, визирайки прочутата испанска верига от универсални магазини.

Един предаван по телевизията предизборен дебат в понеделник вечерта не можа да разсее това впечатление. Не се очерта ясен победител, а снимки на тримата главни кандидати - социалистът Педро Санчес и десните Пабло Касадо и Алберт Ривера, облечени в практически еднакви тъмносини костюми - се появиха в много домашни и международни медии. Представителят на крайната десница от "Вокс" Сантяго Абаскал, изключен от дебата, защото неговата партия все още не е представена в парламента, публикува в Тwitter след края му снимка на редица от пъстри синьо-жълти опашати папагали с надпис: "Открийте разликите".

"Педро Красавеца"

Досегашният премиер Санчес, който води в анкетите с около 30 процента от гласовете, си спечели прозвището "Педро Красавеца", още в началото на своята кариера заради рядкото си качество на млад новак в йерархията на социалистите сред тълпа от застаряващи политици.

Испанският политически пейзаж обаче постепенно се разчупи през последните пет години и все повече се пълни с млади, съвременни мъже. Със своите 47 години Санчес сега е най-възрастният от кандидатите. Предишният път, когато бе кандидат за премиерския пост, през 2016 г., той загуби от консерватора Мариано Рахой, тогава 61-годишен.

Неговият явен консервативен опонент този път е 38-годишният Касадо, докато Ривера, лидерът на десноцентристката "Сиудаданос" ("Гражданите") - изваян по същия калъп и със същия избор на костюми - е с една година по-възрастен.

Дори крайнодесният Абаскал от "Вокс", на 43 години, има университетско образование, грижливо оформена и подрязана брада и често е с вратовръзка.

Само връзващият косата си на конска опашка Пабло Иглесиас, чиято крайнолява партия "Подемос" бе изстреляна в парламента от вълната на гняв срещу строгите мерки за икономии през 2015 г., се облича по-неофициално. Но като чест гост по телевизията той се стреми да се появява в изискан вид. В понеделник вечерта не беше с костюм.

Докато по-младите градски хора с добри професии могат да видят себеподобни образи в тази лъскава редица (от кандидати), хората в по-малко напредналите технологично и по-слабо населени части от страната може и да имат проблем.

"Те са представители на онова поколение, мнозина от чиито представители са учили в държавни университети и са завършили магистратура, - каза Аройо. - Другата Испания - по-селската и която така бързо се топи - не се вижда представена по никакъв начин."

Жители на обезлюдяващите се райони организираха миналия месец шествие в Мадрид и призоваха за "мирен бунт", изразявайки опасенията на една демографска група, която чувства, че е забравена.

Полови предразсъдъци?

Въпреки видимата смяна на поколенията малко са испанските жени, успели да стигнат до политическата фронтова линия.

Що се отнася до баланса между половете, определено има много място за подобрение", каза анализаторът от Евразия Федерико Санти.

Санчес нарича своето правителство, в което повечето министри са жени, "феминистко", а "Подемос" смени името на парламентарната си група на "Обединени (в женски род на испански - Unidas) Подемос" за тази кампания, за да подчертае ангажимента си към правата на жените.

Две партии имат изявени жени говорителки: Инес Аримадас от десноцентристката "Сиудаданос" води битката на своята партия срещу независимостта на Каталуния, докато Ирене Монтеро е известна депутатка от "Подемос".

Нито една от двете обаче не е партиен лидер и, що се отнася до партиите като цяло, жените в повечето случаи играят второстепенни роли, каза Санти.

Липсата на расово разнообразие сред кандидатите обаче безпокои малцина, защото Испания е сравнително хомогенна в етническо отношение - само около 10 процента от живеещите в страната имат чужда националност.
 

/БТА/