Азиатският слон Каушик, който тази година навършва 35 години, шокира учените, като стана първият по рода си, който копира човешка реч. 

Каушик вече е в зоопарка Everland в град Йонгин, разположен на около час и половина път с кола от южнокорейската столица Сеул. Използвайки хобота си, Каушик го поставя в устата си и използва вибрации, за да имитира точно човешки глас, пише Unilad.

Корейският му речник вече възлиза на поне пет думи - "не", "седни", "добре", "легни" и "здравей".

Д-р Анджела Стегер от Виенския университет в Австрия поиска от зоологическата градина да проведе проучване на Каушик, след като видя видеозапис, на който той говори. Тя получи разрешение да направи това.

„Открихме високо ниво на съгласие в цялостното значение. Човешката реч има два важни аспекта: височина (колко висок или нисък е звукът) и тембър (музикалното качество на гласа), а Каушик отговаря и на двата аспекта. Той винаги поставя върха на хобота си в устата си и след това модулира устната кухина", каза Стегер.

Тя уточни, че по време на изследването не са използвани рентгенови снимки на устната кухина на слона, така че никой не знае какво се случва в устата му.

„Но той изобрети нов метод за производство на звук, за да координира вокалните си движения с човешките събеседници. Помислете за огромния размер на слона, дългия гласов тракт и други анатомични разлики – например той има хобот вместо устни... и огромен ларинкс - и наистина съответства на височината на гласовете на своите треньори, тогава това е наистина шокиращо," подчерта Щегер.