Експертите издадоха ново предупреждение за опасностите от ужасяващата „треска на ленивеца“, след като вирусът премина от бременна жена към нейното неродено бебе, което доведе до мъртво раждане.
Вирусът Oropouche, известен също като треска на ленивеца, предизвика тревога по-рано тази година, когато се разпространи извън обичайния си южноамерикански ареал в Испания, Италия, Германия и Съединените щати. Заболяването е кръстено на животното, при което първоначално е открит вирусът, и все още няма специфично лечение или ефективна ваксина, пише Daily Mail.
Известно е, че вирусът се проявява 4-8 дни след заразяването и е придружен от симптоми като:
главоболие;
мускулна болка;
скованост на ставите;
гадене;
втрисане;
чувствителност към светлина;
повръщане.
Опасността е, че вирусът може бързо да премине кръвно-мозъчната бариера в централната нервна система, където може да причини менингит и в екстремни случаи смърт. Разпространява се главно чрез ухапвания от насекоми, но има ограничени доказателства, че може да се предава по полов път.
Досега учените смятаха, че са потвърдени само два случая на предаване на вируса от майка на дете, но сега стана известен трети инцидент. Лекарите са документирали случай в североизточния бразилски щат Сеара, където 40-годишна жена, бременна в 30 седмица, е била заразена с вируса Oropos.
През юли 2024 г. пациентката получава висока температура, втрисане, болки в мускулите и силно главоболие. Само след три дни тя започва да изпитва леко вагинално кървене, както и тъмен секрет. Симптомите се наблюдават в продължение на 9 дни и първоначално всичко показвало, че бебето е добре, но последващият скенер потвърди, че плодът е умрял през този период. По-късно лекарите направиха тестове и установиха, че пациентката е била заразена с вируса Oropush, което е довело до мъртвото раждане.
Изследователите са тествали мъртвороденото момче и не са открили аномалии в развитието, но тестването също така е показало наличието на вируса в неговия мозък, цереброспиналната течност, белите дробове, черния дроб, пъпната връв и плацентата. Изследването е публикувано в New England Journal of Medicine и авторите казват, че резултатите подчертават рисковете от заразяване с вируса Oropouche по време на бременност.
Обърнете внимание, че трагичният инцидент се случи само няколко месеца след като в Европа бяха открити повече от дузина случаи на вируса. Въпреки че Oropush се нарича „треска на ленивеца“, вирусът не се разпространява от самите животни, а от малки кръвосмучещи насекоми като мушици, които могат да предадат болестта от ленивци на други животни, включително хора.
Въпреки че заболяването е потенциално фатално, смъртните случаи са изключително редки. В повечето случаи симптомите изчезват в рамките на четири дни от началото. Въпреки това учените все още изучават ефекта на вируса върху бременността: известни са случаи на спонтанен аборт и повишен риск от вродени дефекти, микроцефалия - новородените развиват много малка глава. Вирусът също принадлежи към същото семейство патогени като Zika, за което е известно, че увеличава риска от спонтанен аборт и вродени дефекти.
Учените казват, че е малко вероятно вирусът да се вкорени в страни с по-хладен климат, но може да създаде проблем за тези, които пътуват в опасни райони в чужбина. Анализът на настоящия щам на вируса също показа, че той е станал по-ефективен при заразяване на хората и това може да е причината за увеличаването на случаите в райони, където не е бил открит преди.
Изследователите също заключават, че изменението на климата вероятно също играе роля в разпространението на вируса, тъй като унищожаването на местообитанията увеличава взаимодействията между хората и животните, които потенциално са носители на болестта. Имайте предвид, че вирусът е открит за първи път през 1955 г. в Тринидад и Тобаго.