Жена беше извадена жива изпод руините на сграда в Мианмар цели 91 часа след мощното земетресение, което разтърси страната миналия петък. 63-годишната пострадала е била открита и спасена във вторник сутринта в столицата Найпидо, съобщиха от местната противопожарна служба.
Това е рядка и вдъхновяваща новина на фона на опустошението, предизвикано от труса с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер – най-силният, регистриран в региона от над век. По последни данни, броят на загиналите е достигнал 2719 души, а се очаква да надхвърли 3000. Над 4500 души са ранени, а 441 се водят за изчезнали.
Хиляди сгради – сринати до основи
По информация на Световната здравна организация, повече от 10 000 сгради в централния и северозападния Мианмар са напълно разрушени или сериозно повредени. Сателитни изображения показват мащабите на катастрофата – селища, буквално заличени от картата, и купища отломки, под които все още може да има оцелели.
В Мандалай – вторият по големина град в страната, близо до епицентъра, трагедията е особено болезнена. Там при срутване на детска градина са загинали 50 деца и двама учители, съобщи ООН.
Мирис на смърт и отчаяние
„Когато минаваме покрай разрушените сгради, се усеща миризмата на мъртви тела“, разказва местен жител пред Sky News. „Тя не изчезва дори четири дни след бедствието.“
Доброволци и местни благотворителни организации се опитват да помогнат с разчистването и търсенето на тела, но често се сблъскват с бюрократични пречки. „Нуждаем се от разрешение от властите, за да помогнем. Без него, нищо не можем да направим“, споделя още жителят.
Той допълва, че много хора в региона са изгубили всичко – домове, вещи, надежда. След години на природни бедствия, пандемия и гражданска война, земетресението е поредният удар за вече изстрадалото население.
Хиляди без подслон, страх от вторични трусове
Много хора се страхуват от нови трусове и прекарват нощите навън – по пътища или в импровизирани лагери. Липсата на чиста вода, храна и медицинска помощ е критична. Екипите на ООН и Международния спасителен комитет работят денонощно, но достъпът до някои райони е ограничен заради активни военни действия.
„Военните често отказват достъп до райони, където действат съпротивителни групи“, коментира Джо Фрийман от Amnesty International. „Те трябва незабавно да позволят безпрепятствен достъп до всички нуждаещи се.“
Ситуацията в Тайланд
Опустошителното земетресение засегна и съседен Тайланд. В Банкок, спасителни екипи претърсват руините на недовършен небостъргач, където се предполага, че има още живи хора. Засега са потвърдени 13 загинали на строителната площадка, а 74 души се водят за изчезнали. Скенери са засекли шест човешки фигури под руините, а доброволците се надяват на чудо.
Общият брой на жертвите в Тайланд е достигнал 20.