Със затоплянето на Земята честотата на невероятно разрушителните 100-годишни бури сега ще се увеличи 10 пъти в един от най-тежко засегнатите региони в света, показва ново проучване. Учени назоваха страната, която ще бъде засегната от тревожната прогноза.
Тропическите циклони са урагани, които се образуват над тропически океан и могат да се движат над сушата, наводнявайки крайбрежните райони. Известно е, че най-екстремните циклони произвеждат невероятно разрушителни бурни вълни - морска вода, усилена от приливите и отливите, изтласкана към сушата, причинявайки катастрофални наводнения в крайбрежните райони.
В ново проучване учени от Масачузетския технологичен институт установиха, че със затоплянето на Земята честотата на разрушителните бури в бъдеще ще се увеличи невероятните 10 пъти в един от най-тежко засегнатите региони в света. С прости думи, наводненията, които преди можеха да се случват само веднъж на век, сега ще се повтарят на всеки 10 години, пише PHYS.org.
Авторите на изследването съобщават, че тази тревожна прогноза ще бъде актуална за Бангладеш до края на века. Ако изкопаемите горива продължат да се изгарят със същата скорост като днес, до 2100 г. това, което се смяташе за катастрофална буря, която се случва веднъж на век, ще връхлита страната веднъж на всяко десетилетие. И бурните вълни, които се случваха около веднъж на десетилетие, вероятно ще удрят крайбрежието на страната по-често, на всеки няколко години.
Трябва да се отбележи, че Бангладеш е една от най-гъсто населените страни в света с население от над 171 милиона души. В исторически план страната е била уязвима от тропически циклони, тъй като е ниско разположена делта, лесно се наводнява от бури и преживява сезонни мусони. Някои от най-опустошителните съвременни наводнения в света се случиха в Бангладеш, където селскостопанската икономика се възстановява все по-трудно.
Сега учените са открили, че Бангладеш е вероятно да преживее тропически циклони, ефектите от които ще бъдат насложени върху продължилия месеци сезон на мусоните. Досега циклоните и мусоните са се случвали по различно време, но сега ново моделиране от учени показва, че циклоните ще се преместят в сезона на мусоните, причинявайки катастрофални наводнения в цялата страна.
Сега Бангладеш се подготвя активно за бъдещи климатични промени и рискове, каза съавторът на изследването Сай Равел, главен изследовател в Департамента за земни, атмосферни и планетарни науки (EAPS) в MIT. Въпреки това днес има почти десетократно увеличение на честотата на разрушителните бури почти навсякъде в Бангладеш. Това не може да се пренебрегне.
В ново проучване учените оцениха риска от буря, използвайки метод за физическо мащабиране, разработен за първи път преди повече от 20 години. Методът включва модел с ниска разделителна способност на световните океани и атмосфера, вграден в модел с по-висока разделителна способност, който симулира метеорологични условия като урагани. След това учените разпръснаха „семената“ на урагана в различни региони и пуснаха модела, позволявайки им да наблюдават кои семена са покълнали и достигнали сушата с течение на времето.
Към намаления модел изследователите включиха хидродинамичен модел, който симулира височината на вълната на бурята, като се има предвид моделът и силата на ветровете по време на дадена буря. За всяка дадена симулирана буря екипът също проследи приливите и отливите, както и ефектите от покачването на морското равнище и включи тази информация в числен модел, който изчислява прилива на бурята или височината на водата с приливни ефекти, когато бурята достигне сушата.
В резултат на това учените успяха да предскажат климатичното бъдеще на Бангладеш и, уви, не е щастливо, ако човечеството продължи да изгаря изкопаеми горива със същата скорост.
„Тази история за изменението на климата, която се развива в Бангладеш по определен начин, ще се развива по различен начин другаде“, отбелязва съавторът на изследването Сай Равела, главен изследовател в Департамента за земни, атмосферни и планетарни науки (EAPS) на MIT. „Може би там, където се намирате, историята е за топлинен стрес, засилващи се суши или горски пожари. Опасността е различна. Но основната история за катастрофата не е толкова различна.“