Планината Фуджи все още е без сняг, което е последният момент през годината, в който живописният връх на планината е гол от началото на водене на статистика преди повече от век.

Снегът на връх Фуджи се топи през лятото, но обикновено се връща в началото на октомври, когато температурите започват да падат. Средно снежната покривка на вулкана започва да се образува на 2 октомври.

Според АФП обаче към 28 октомври на най-високата японска планина не е наблюдаван снеговалеж поради задържащите се топли температури.

Ютака Кацута, синоптик в местната метеорологична служба на Кофу, заяви пред информационната агенция, че това е най-късната дата без снежна покривка от началото на записите през 1894 г. Те допълниха, че предишният рекорд е бил на 26 октомври, наблюдаван два пъти през 1955 г. и отново през 2016 г.

Фуджи, най-високият връх в Япония с височина 3776 метра, е активен стратовулкан, който за последен път е изригнал през 1707 г. Известен като изригването Хоей, вулканът изхвърля поток от пепел и скали от новообразуван отвор на югоизточния си фланг. Последното изригване от същинския връх на планината Фуджи е било преди около 2300 години.

Макар че прочутият й сняг трябва да се завърне скоро (надяваме се), тази година той се завръща бавно поради няколко фактора.

Япония току-що е излязла от най-топлото лято в историята си, изравнено с лятото на 2023 г. По данни на Японската метеорологична агенция средната температура между юни и август 2024 г. е била с 1,76 °C по-висока от средната температура, регистрирана между 1991 и 2020 г. Есента вече е настъпила в Северното полукълбо, но топлите температури продължават да се крият около Япония и на други места.

Въпреки че е редуктивно да се приписва директно изменението на климата на едно събитие, липсата на снеговалеж на планината Фуджи е в тясно съответствие с последните наблюдения за нашия затоплящ се свят.

Проучване, публикувано в списание Nature по-рано тази година, установи, че предизвиканото от човека изменение на климата е довело до намаляване на снежната покривка в много части на Северното полукълбо през последните 40 години. Наред с унищожаването на ски курортите, изненадващото ниво на загуба на сняг представлява риск за водните ресурси в голяма част от Северна Америка и Евразия.