Новозеландската премиерка Джасинда Ардърн обеща днес да не позволи нападателят, който уби 50 души в две джамии в град Крайстчърч в петък, да получи известността, към която се стреми, предаде Асошиейтед прес.

Австралийският десен екстремист Брентън Тарант реши да се защитава сам в съда.

Новозеландската министър-председателка обеща да направи всичко по силите си, за да не позволи на Тарант да дава израз на своите идеи. "Мога да ви уверя в едно нещо - че няма да ме чуете да произнасям името му", каза тя пред репортери.

Ардърн отбеляза, че нападателят "очевидно е имал редица причини да извърши тази ужасяваща терористична атака. Една от тях е била да спечели популярност", посочи тя и изрази увереност, че това може да не бъде допуснато.

Стремежът на Тарант да придобие известност личи ясно от това, че той разпрати преди атаката манифест и показа на живо нападението в социални мрежи, отбелязва АП.

На извънредно заседание на новозеландския парламент днес, свикано след най-смъртоносното нападение в историята на страната, министър-председателката обеща масовият убиец да "понесе цялата строгост на закона", предаде Франс прес.

Ардърн откри заседанието с арабския поздрав "Салам Алейкум" (Мир Вам).

Новозеландската премиерка призова жителите на страната да окажат подкрепа на опечалената мюсюлманска общност в страната, предаде Ройтерс.

В Нова Зеландия днес се подготвят първите погребения на убити при атаката.

Новозеландските власти са издали 65 визи на роднини на жертви.

Нападателят уби общо 50 души в две джамии. Още 50 човека бяха ранени. 30 от тях остават в болницата в Крайстчърч. Девет от ранените са в критично състояние.

Четиригодишно дете е било транспортирано в болница в Окланд в критично състояние.

Редица новозеландски компании премахнаха днес рекламите си от социалните мрежи, предаде ДПА.

Те взеха това решение, след като нападателят от Крайстчърч показа на живо атаката във Фейсбук и постна в Туитър линкове към манифеста, в който изложи своите идеи.

Също днес Джасинда Ардърн призова социалните мрежи да поемат по-голяма отговорност.

"Не можем просто да седим със скръстени ръце и да приемем, че тези платформи просто съществуват и че това, което се казва в тях, не е отговорност на мястото, където е публикувано", каза новозеландската премиерка в парламента. Тя обобщи, че социалните мрежи "са издателят, а не просто пощальонът". Те не може да се стремят само към печалба, без да поемат никаква отговорност, подчерта Ардърн.