Световната здравна организация за първи път включи "преумората" в своята Международна класификация на болестите (ICD), която се използва широко като еталон за диагностика и здравни застраховки, предаде БНТ.
Решението, постигнато по време на Световната здравна асамблея в Женева, която приключва във вторник, може да помогне да се сложи край на десетилетия дебати между експерти за това как да се определи преумората и дали трябва да се счита за медицинско състояние, предава АФП.
В последната актуализация на своя каталог с болести и наранявания по света, СЗО определя преумората като "синдром, концептуализиран като резултат от хроничен стрес на работното място, за който не са взети адекватни мерки". Според нея синдромът се характеризира с три измерения: „1) чувство на изчерпване на енергията или изтощение, 2) ментално дистанциране от работата или чувства на негативизъм или цинизъм, свързани с работата и 3) намалена професионална ефективност”.
"Преумората се отнася конкретно за явленията в професионален контекст и не трябва да се прилага за описване на опит в други области на живота", според класификацията.
Актуализираният списък на ICD, наречен ICD -11, беше изготвен миналата година след препоръки на здравни експерти от целия свят и бе одобрен в събота.
"Това е първият път, в който "преумората е включена в класификацията“, заяви говорителят на СЗО Тарик Ясаревич пред репортери.
ICD -11, който ще влезе в сила през януари 2022 г., съдържа няколко други допълнения, като класифицирането на „обсебващото сексуално поведение“ като психично разстройство. За първи път обаче той признава видео игрите като пристрастяване, описвайки ги заедно с хазарта и наркотиците като действие на кокаин.
Актуализираният списък премахва в същото време транссексуалността от списъка с психични разстройства, като вместо това го включва в главата „условия, свързани със сексуалното здраве“.