Президентът на Украйна Володимир Зеленски поздрави новия папа Лъв Четиринадесети и поиска от него да продължи да подкрепя Украйна, предаде италианската новинарска агенция АНСА.

„Украйна дълбоко цени последователната позиция на Светия престол в поддържането на международното право, осъждането на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна и защитата на правата на невинните граждани“, заяви Зеленски.

„Надяваме се на продължаващата духовна подкрепа на Ватикана за усилията на Украйна да възстанови правдата и да постигне траен мир“, написа украинският президент Володимир Зеленски в поздравленията си до Лъв Четиринадесети, на когото пожела „мъдрост, вдъхновение и както духовна, така и физическа сила в изпълнението на неговата благородна мисия“.

Той е, неговото име е... Робърт Превост от САЩ е новият папа НА ЖИВО

Руският президент Владимир Путин поздрави новия папа Лъв Четиринадесети и изрази увереност, че Москва и Ватикана ще поддържат конструктивен диалог, основан на християнските ценности, предадоха Ройтерс и ТАСС, като цитират изявление на Кремъл.

"Уверен съм, че конструктивният диалог и взаимодействието, създадени между Русия и Ватикана, ще се развиват и занапред на основа на християнските ценности, които ни обединяват", се подчертава в изявлението.

Освен това Путин е пожелал на Лъв Четиринадесети успехи в изпълнението на възложената му "висока мисия, както и добро здраве и благополучие".

Папа Лъв Четиринадесети, чието светско име е Робърт Франсис Превост, беше избран днес от колегията на кардиналите, за да замени папа Франциск, който почина в края на април.

Световните лидери изпратиха поздравления на папа Лъв Четиринадесети, който беше обявен за нов глава на Католическата църква след тайно гласуване на конклава в Сикстинската капела на Ватикана, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

"Свети отче, поднасям Ви моите лични поздравления и тези на италианското правителство за избирането Ви на престола на Петър", започва писмото, подписано "със синовна обич", от италианския премиер Джорджа Мелони, предаде италианската новинарска агенция АНСА. Тя подчерта, че „светът отчаяно се нуждае“ от мир, и отбелязва, че новият папа нееднократно е призовавал за това, "припомняйки непрестанните и неуморни действия на покойния папа Франциск".

Кой е Лъв XIV - новият папа?

„В този исторически момент, в който толкова голяма част от света е опустошена от нечовешки конфликти, където преди всичко невинните страдат от най-тежките последици от подобно варварство, искам да ви уверя в ангажимента Италия да се стреми към все по-солидни отношения със Светия престол, за да продължи да насърчава визия за света и за съвместното съществуване между народите, основана на мира, на гарантирането на неприкосновените права и на достойнството и свободата за всички хора“, пише в посланието на италианския президент Серджо Матарела, цитирано АНСА.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че за него е „голяма чест да научи, че Лъв Четиринадесети е първият папа американец“, предаде Ройтерс. „Какво вълнение и каква голяма чест за страната. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв Четиринадесети. Това ще бъде много знаменателен момент!", написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл".

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че администрацията на президента Доналд Тръмп очаква с нетърпение да работи с първия папа американец Лъв Четиринадесети, предаде Франс прес.

Британският премиер Киър Стармър приветства избора на първия американски папа като „забележителен момент“ и допълни, че очаква „среща със светия отец и продължаване на близката работа с католическата църква“. „Както понтификатът на папа Франциск демонстрира, Светият престол играе специална роля в сближаването на нациите и народите за справяне с важните въпроси на нашето време, особено по отношение на климатичните промени, справянето с бедността и прокарването на мира и справедливостта по света“, заяви премиерът, цитиран от Пи Ей Мидия/ДПА.

„Сцените на голяма радост и празникът на площад „Свети Петър“ са отражение на надеждите и добрата воля, усетени от католиците по цял свят. Пожелавам на папа Лъв Четиринадесети сила, добро здраве и необходимото духовно напътствие, докато започва мисията си да ръководи Католическата църква в момент на предизвикателство, надграждайки върху пастирското ръководство и постиженията на папа Франциск“, заяви ирландският премиер Михол Мартин, цитиран от Пи Ей Мидия/ДПА.

„Папа Лъв Четиринадесети поема важна духовна и морална отговорност във времена, белязани от раздори и дълбоки глобални промени. Нека личността Ви като строител на мостове между САЩ и страните от Латинска Америка ви помогнат да дадете глас на грижите и надеждите на хората по света“, заяви германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от ДПА.

Конклав 2025: Как тайната работа на жените осигури успех в избора на новия папа

„Искрено поздравяваме негово светейшество Лъв Четиринадесети за избирането му за папа и глава на Католическата църква“, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа „Екс“. Тя допълни, че се надява неговият понтификат „да бъде воден от мъдрост и сила, докато той ръководи католическата общност и вдъхновява света чрез ангажимента си към мира и диалога“.

Испанският премиер Педро Санчес също поздрави новия папа в „Екс“, като написа: „Нека неговият понтификат допринесе за укрепване на диалога и защитата на човешките права в един свят, нуждаещ се от надежда и единство“.

„От все сърце, от името на полския народ и от мое име, поднасям сърдечните си поздравления на негово светейшество папа Лъв Четиринадесети по случай избирането му на Светия престол“, заяви президентът на Полша Анджей Дуда.

„Поздравявам светия отец и му желая от все сърце много здраве, смелост, сила и Божия благословия. Нека бъде сила за добро и авторитет за целия свят. Вярвам, че по време на неговия понтификат ще продължим да поддържаме отлични отношения между Словакия и Ватикана и че бедните, болните, слабите и потиснатите по света с право ще се обърнат към главата на Католическата църква. Нека Бог помага на светия отец в неговата отговорна мисия“, заяви президентът на Словакия Петер Пелегрини, предаде словашката новинарска агенция ТАСР.

Лъв XIV ще даде първата си аудиенция като глава на Римокатолическата църква на представители на медиите. Аудиенцията ще се състои на 12 май в зала Павел VI във Ватикана.

Следващата неделя новият понтифекс, избран на 8 май на конклава, ще се яви пред вярващите в традиционна проповед.

В петък той ще отслужи литургия за кардинали в Сикстинската капела, където се проведе конклавът. Вечерта след изборите, според традицията, кардиналите отново се събраха заедно с понтифика за обща трапеза.

Лъв XIV става 267-ият папа. Той е първият папа американец, но прекарва по-голямата част от живота си в Перу, родителите му са от европейски произход. Той е първият понтифекс от августинския орден.

Като кардинал, той имаше страница във Фейсбук, в която рядко публикуваше - предимно неща, засягащи вътрешния живот на църквата. Някои от последните публикации са за молитви за здравето на неговия предшественик Франциск. Има публикации и на други автори, критикуващи сегашната администрация на САЩ.

Все още не е обявено къде ще живее новият папа: в Апостолическия дворец или, подобно на предшественика си, в Casa Santa Marta, която служи като хотел за кардиналите, пристигащи за конклава. В много отношения тези жестове, както и дали той ще пътува до Турция за 1700-годишнината от Никейския събор, планирана за по-късно този месец, ще покажат до каква степен той ще продължи линията на Франциск.

Лъв Четиринадесети изнесе първата си реч от балкона на базиликата „Свети Петър“ скоро след избора си за нов папа. Агенция Ройтерс представи пълния текст на изказването, цитирано от БТА.

„Нека мирът бъде с вас! Скъпи братя и сестри, това е първото приветствие на възкресения Христос, добрият пастир, който даде живота си за божието стадо. Аз също искам това приветствие на мира да влезе във вашите сърца, да достигне семействата ви, до всички хора, където и да са те, до всички хора, до цялата земя. Нека мирът бъде с вас!

Това е мирът на възкресения Христос - невъоръжен и разоръжаващ мир, скромен и неуморим. Идва от Бог - Бог, който безусловно ни обича всичките. Ние все още чуваме с ушите си онзи слаб, но винаги смел глас на папа Франциск, който благослови Рим!

Папата, който благослови Рим, даде благословията си на света, на целия свят, онази великденска сутрин.

Позволете ми да го последвам със същата благословия: Бог се грижи за нас, Бог обича всички ни, а злото няма да надделее! Всички сме в Божиите ръце. Затова да вървим напред, без страх, единни, ръка за ръка с Бог и помежду ни. Ние сме Христови ученици. Христос върви пред нас. Светът се нуждае от неговата светлина. Човечеството се нуждае от него като мост, който достига Бог и неговата любов.

Помогнете ни, след това помогнете на всеки от нас да гради мостове – с диалог, обединявайки ни всичките да бъдем един народ винаги в мир. Благодаря ти, папа Франциск!

Също искам да благодаря на останалите кардинали, които ме избраха да бъда наследник на (свети) Петър и да говоря с вас като с единна църква, винаги стремяща се към мир, справедливост – винаги опитваща се да работи като мъжете и жените, верни на Исус Христос, без страх, за да провъзгласяват Евангелието, да бъдат мисионери.

Аз съм августинец, син на свети Августин, който казва: „С вас съм християнин, а за вас епископ“. В този смисъл, ние всички можем да вървим заедно към родината, която Бог подготвя за всички ни.

Специално приветствие за Църквата в Рим! Трябва да открием как да бъдем мисионерска църква, църква, която гради мостове и диалог, винаги открита да приема хората, както на този площад, с отворени ръце – всеки, който се нуждае от нашата благотворителност, нашето присъствие, диалог и любов“, заяви новият папа, който след това продължи с речта си на испански език.

„И, ако ми позволите – дума, приветствие към всички онези, особено към любимата ми епархия Чиклайо в Перу, където вярващите придружиха своя епископ, споделиха своята вяра, дадоха толкова много, за да продължат да вярват. Дадоха толкова много, за да продължат да бъдат вярната църква на Христа“, заяви новият папа, който след това продължи да говори на италиански език.

„Към всички вас, братя и сестри от Рим, от Италия, от целия свят, ние искаме да бъдем синодална църква, църква, която върви, църква, която винаги търси мир, която винаги търси милосърдие, която винаги се стреми да бъде близо, особено до страдащите.

Днес е денят на молебен към Дева Мария от Помпей. Нашата Майка Мария винаги иска да върви с нас, да бъде близо, да ни помага със своето застъпничество и любов. Затова бих искал да се помоля заедно с вас. Нека се помолим заедно за тази нова мисия, за цялата църква, за мир по света и нека поискаме тази специална благодат от Мария, нашата майка“, завърши изказването си новият папа.