Последиците от опустошителната пандемия от COVID-19 все още се усещат. Около седем милиона души загинаха, здравните системи бяха претоварени, а световната икономика на практика беше доведена до застой.
Глобалните сътресения накараха шокираната международна общност да се стреми към споразумение, целящо да предотврати повторното случване на подобно катастрофално събитие – и да гарантира, че светът е много по-добре подготвен в бъдеще.
Знаковото решение беше взето на Световната здравна асамблея - годишната среща на Световната здравна организация (СЗО).
Държавите членки на СЗО одобриха Пандемичното споразумение с огромно мнозинство в понеделник (124 гласа „за“, 0 възражения, 11 въздържали се).
Това означава, че вместо с напрегнато гласуване с изненади в последния момент приемането с консенсус имаше празничен характер.
„Споразумението е победа за общественото здраве, науката и многостранните действия “, заяви Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. „То ще гарантира, че ние, колективно, можем по-добре да защитим света от бъдещи пандемични заплахи. Това е и признание от международната общност, че нашите граждани, общества и икономики не трябва да бъдат оставяни уязвими, за да понесат отново загуби като тези, понесени по време на COVID-19 .“
От 181 държави членки с право на глас, 46 отсъстваха, като 124 гласуваха в подкрепа на проекта, а 11, сред които и България, се въздържаха. Освен нас, още 4 държави членки на ЕС не подкрепиха споразумението – Италия, Нидерландия, Полша и Словакия и гласуваха "Въздържал се“.
По проекта България направи изказване съгласно одобрената позиция с протоколно извлечение № 20/14 май 2025 г. от заседание на Министерския съвет, като отбеляза, че поради незавършеност на преговорния процес по целия пакет запазва суверенното си право да прецени действията си, когато е на лице цялата информация.