Габонската усойница има най-дългите зъби сред всички отровни змии на Земята. Живее в тропическите и субтропичните гори на Африка, но понякога може да се намери и в саваната. Тази отровна змия представлява заплаха както за малки, така и за големи животни, пише ScienceAlert .
Габонската усойница е хищник и може да убие животно с размерите на антилопа с огромните си зъби, пълни с отрова. Дължината на тези зъби е 5 см и това е най-големият размер на хранилището за отрова сред всички отровни змии на Земята.
Тази усойница може да достигне до 2 метра дължина, дебелината на тялото може да достигне 40 см, а теглото - 20 кг. Ширината на главата на габонската усойница е 15 см, като има интересна шарка, наподобяваща паднал лист. По този начин змията може да се маскира добре и нейните жертви - жаби, птици, мишки и друга плячка - не забелязват, че в гъсталаците ги очаква неизбежна смърт от ужасно ухапване.
Габонската усойница винаги чака жертвата си "в засада", докато не я избяга. Известно е, че отровната змия може да скочи на разстояние от 6 метра само за 1 секунда. Някои учени смятат, че габонската усойница има толкова огромни зъби, че може по-добре да атакува бозайници с различни размери.
Габонската усойница има интересна особеност: за разлика от други отровни змии, тя не просто хапе, но държи плячката, докато умре. По този начин, по време на ухапване, змията инжектира огромно количество отрова в жертвата: около 2,4 хиляди милиграма суха отрова и до 10 милилитра течна отрова. За да разберем мащаба на заплахата, е важно да знаем, че дори 100 милиграма суха отрова често са фатални за хората. Тоест изглежда, че змията инжектира твърде много отрова в жертвата и няма нужда от това. Но цялата работа е, че отровата на габонската усойница не е толкова токсична, колкото тази на други отровни змии.
Снимка: ScienceAlert
Габонската усойница много рядко напада хора и най-често, като види минаващ човек, съска, за да принуди неканения гост да напусне нейната територия. Но понякога тези змии нападат хора - хубавото е, че има противоотрова, която може да спаси живота на нахапаните хора. Учените предполагат, че теоретично габонската усойница може да създаде такова количество отрова, че да убие 6 души наведнъж.
Габонската усойница може да напада малки маймуни. Например, има известен случай, когато учените в Кения са наблюдавали как змия атакува маймуна, но тя е била толкова голяма, че усойницата просто не е могла да я погълне.
Въпреки че зъбите на габонската усойница се считат за най-големите от всички отровни змии на планетата, те не са толкова големи в сравнение с размера на главата на змията. В тази връзка отровната петниста горска змия (Bothrops taeniatus) от Южна Америка има най-дългите зъби от всички змии спрямо главата си.
Превод: GlasNews.bg