Бивш университетски преподавател, впуснал се в политиката, Тиери Боде разтърси холандския политически пейзаж, когато извоюва в сряда смайваща победа на регионалните избори и направи своята партия най-важна в Сената.
Този 36-годишен любител на лиричните монолози, изпъстрени с цитати от класиците, е последен в поредицата пламенни популисти, нахлули с гръм и трясък на политическата сцена в Холандия, пише Франс прес.
Формацията, която оглавява - Форум за демокрация (ФД), стана истинска политическа партия през 2016 г. и влезе в долната камара по време на последните парламентарни избори през март 2017 г.
Боде, с френско-индонезийски произход, използва елегантната си физика, съчетана със силно присъствие в социалните мрежи, за да заглади ъглите на своята недвусмислена политическа визия: ФД е настроена срещу имиграцията, евроскептична и климато-скептична сила наред с други партии от европейската популистка десница.
Доктор по право, роден на 28 януари 1983 г. в Хемстеде близо до Амстердам, Боде демонстрира изцяло обширните си класически познания в победната реч от сряда, в която спомена "совата на Минерва" (римско съответствие на Атина, древногръцката богиня на мъдростта и науката, често изобразявана с една сова, олицетворяваща философията).
"Политически денди"
Без да крие антиимигрантските си позиции, Тиери Боде не използва обаче антиислямистката риторика на своя политически съперник - депутата екстремист Герт Вилдерс, лидер на Партията на свободата, изгубила част от местата си в сената.
Посланието на Вилдерс "просто не намира толкова силен отзвук, както преди", коментира Пепейн Бергсен, управител на консултантското дружество "Флинт Глобал".
"Боде успя много добре да разшири обхвата на това послание, превърна го в популистки манифест"; успя също да открадне по малко избиратели от десноцентристката партия на премиера - НПСД, и от левите прогресисти в "Демократи-66", отбелязва експертът.
Звездата на Тиери Боде изгря през 2017 г., когато неговият Форум за демокрация спечели две места в долната камара на парламента. Преди това го познаваха като автор на редица книги, сред които "Ойкофобията - страхът от самия себе си": ключова тема за популистите, свързвана с възстановяването на държавата-нация.
Боде се представя в Instragram и Тwitter за човек, отдаден на културни занимания като шахмата и пианото. Медиен шум предизвика наскоро снимка, на която политикът позира край един басейн гол, прикрил с ръка гениталиите си. Тогава му излезе прякорът "политически денди".
Той си навлече и критики с това, че се показваше в компанията на спорни личности. Някои го описват като европейския телегеничен образ на популистката политика, водена от американския президент Доналд Тръмп.
"Популистка ракета"
Боде афишира по-специално познанството си с британския ултраконсервативен полемист Майло Янопулос, възпяващ национализма на белите в САЩ и публично заклеймен наскоро заради коментарите му по повод масовите убийства в джамии от новозеландския град Крайстчърч.
На други снимки Боде позира с британския политик Борис Джонсън, защитник на Brexit, също и с "наставника" си Роджър Скрутън - британски философ с открито антиислямистки възгледи, подкрепящ унгарския премиер популист Виктор Орбан.
Освен това Боде призова за по-тесни връзки с Русия, проявявал се е и с оспорвани коментари за равенството между мъже и жени.
Докосна обаче и една струна в душата на холандското общество, прочуто със своята толерантност, но разделено по въпроса за интеграцията на чужденците. "Гласувам за Боде, защото не е толкова агресивен към мюсюлманите като Вилдерс", заявява възрастна жителка на Утрехт, станал в понеделник арена на "може би терористично" кръвопролитие.
Според Берт Вагендорп, наблюдател от влиятелния всекидневник "Фолкскрант", Боде се вписва в политическата традиция, водеща началото си от Пим Фортейн, убит преди 17 години.
"Боде е третата степен на холандската популистка ракета, изстреляна от Пим Фортейн през 2002 г., получила мощен тласък от Герт Вилдерс и пратена сега на Луната от Боде", пише той. /БТА/