През новата 2021 г. светът ще бъде изправен пред много рискове, които могат да променят хода на историята. Важно е да бъдат предсказани навреме и да се реагира компетентно, да се приспособим към променящата се реалност. Това заявиха представители на Eurasia Group.

Компанията е изброила 10 основни рискове, които заплашват държави, бизнес и международна политика. Светът ще се изправи срещу тях тази година. Освен това експертите са уверени, че техните топ 10 заплахи не са предназначени да ескалират ситуацията и да ужасят последствията, а ще помогнат за подготовката за събития.

И така, на първо място е „разделената Америка“ - с идването на власт на новия президент Джо Байдън някои граждани ще бъдат сигурни, че той е нелегитимен. Фактът, че Доналд Тръмп отказа да признае резултатите от изборите, доказва как е разделена страната, но засега Байдън ще възстанови влиянието и лидерството на САЩ на международната сцена. Въпреки че „надеждата“ ще бъде възпрепятствана от факта, че страната не е готова да се справи с кризите вътре нея, предупреждават експерти.

Второто място в списъка с рискове се очаква да заеме пандемията на коронавируса. Covid ще продължи да влияе не само върху броя на хората, живота им, но и върху икономиката и политиката. Разликата между богатите и бедните ще се увеличи с разпространението на ваксините COVID-19. Експертите предполагат, че всичко това ще доведе до брожения в държавите.

Трето място заема вековната борба срещу изменението на климата. Сега глобалното сътрудничество ще излезе на арената на международната конкуренция. Частните инвестиции могат да влязат в борбата срещу вредните емисии и политиката също е ангажирана в тази област.

Нарастващото напрежение между Америка и Китай се класира на четвърто място в списъка на глобалните заплахи за 2021 г.

Следват "цифровите заплахи" - приложенията могат да бъдат възпрепятствани от ограниченията за безплатен трансфер на лична информация. Освен това глобалният киберконфликт може да доведе до рискове във всички области, но Мрежата все още е „непредсказуема“, за да посочи точно факторите, довели до мащабно бедствие.

В списъка с рискове са и икономическите проблеми на Турция, поради което ръководителят на страната Ердоган ще започне да се намесва във външната политика и да създава „авантюри“, които само ще разпалят националистическите настроения. Ниските цени на петрола ще отслабят икономиките в Близкия изток и ще доведат до по-висока безработица. Тук влизат и предстоящата оставка на германския канцлер Ангела Меркел, както и кризата в Латинска Америка поради избори и пандемия.

Според Eurasia Group медиите ще отразяват широко „отвличащи маневри“, но е малко вероятно да причинят нестабилност. Сред подобни маневри са посочени проблемите за „приятелите на Тръмп“ - Ердоган, британския премиер Борис Джонсън, президента на Бразилия и др. Други теми в медиите включват атаки срещу американските бизнес гиганти, които ще трябва да плащат допълнителни такси в Европа, и конфронтацията между САЩ и Иран.