Американските преговарящи оказват натиск върху Украйна за достъп до нейните критични минерали, като според източници, цитирани от Ройтерс, е била повдигната възможността за прекъсване на достъпа на страната до сателитната интернет система Starlink. Въпросът е бил обсъждан по време на разговори между представители на САЩ и Украйна, след като президентът Володимир Зеленски е отхвърлил първоначалното предложение на американския министър на финансите Скот Бесент, пише Ройтерс.
Starlink, собственост на компанията SpaceX на Илън Мъск, играе ключова роля в комуникациите на Украйна по време на войната, особено за военните. Според източник, който е запознат с дискусиите, на Украйна е било намекнато, че може да загуби достъпа си до Starlink, ако не постигне споразумение за добива и износа на критични минерали. Той добавя, че системата е жизненоважна за страната и загубата ѝ би била тежък удар за украинските сили.
Зеленски категорично отхвърли искането на администрацията на Доналд Тръмп да предостави на САЩ минерални ресурси на стойност 500 милиарда долара като компенсация за военната помощ, тъй като Вашингтон не е предложил конкретни гаранции за сигурността на страната. Въпреки това, в петък украинският президент съобщи, че работните групи на двете държави продължават да преговарят и че се очаква скоро да бъде постигнато споразумение.
САЩ дали на Зеленски един час да подпише за достъп до украинските минерали
Илон Мъск изпрати хиляди терминали Starlink в Украйна след началото на войната през февруари 2022 г., за да помогне за възстановяване на комуникациите, унищожени от руските атаки. Въпреки първоначалната му подкрепа, той ограничи достъпа до системата през есента на 2022 г., когато започна да изразява критики към начина, по който Киев води войната.
Вицепремиерът на Полша заяви в събота, че страната му е плащала за украинския абонамент за Starlink и че ще продължи да го прави. В същото време американските законодатели са разделени относно подхода на Тръмп, който настоява за бърз край на войната, включително чрез икономически натиск върху Киев.
Според Мелинда Харинг, старши сътрудник в Атлантическия съвет, Starlink е от решаващо значение за украинските дронови операции, които са основен елемент от военната стратегия на страната. Тя подчертава, че загубата на Starlink би променила баланса на силите, тъй като Украйна в момента е в паритет 1:1 с Русия по отношение на използването на дронове и артилерия.
Въпреки че украинското посолство във Вашингтон, Белият дом и Министерството на отбраната на САЩ не са дали официален коментар, се очаква нов кръг от преговори между руски и американски представители през следващите две седмици.
През есента на 2023 г. Украйна предложи да отвори минералния си сектор за чуждестранни инвестиции, което беше част от стратегията ѝ за икономическа устойчивост и план за победа. Тази инициатива беше възприета от Тръмп, който предложи САЩ да получат редкоземни елементи, графит, уран, титан и литий в замяна на военна подкрепа.
Миналата седмица Зеленски отхвърли предложение на Вашингтон, според което САЩ и американски компании щяха да получат 50% от украинските минерали. Това доведе до напрежение между лидерите, като Тръмп нарече Зеленски "диктатор без избори", а украинският президент го обвини, че е под влиянието на руска дезинформация.
Зеленски отказва достъп на САЩ до редкоземни метали
Преговорите продължават, но остава неясно дали заплахата за ограничаване на Starlink ще бъде използвана като инструмент за натиск, или Украйна ще успее да договори по-благоприятни условия за сътрудничество със САЩ.
Българин 00:10, 23.02.2025
Украйна е история европеиски даржави ще бъдат заличени . Русия е щедра ще ви плати Орешник щева навести евро лидери са в паника заради Курск Русия ще ви плати с лихвите