Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви във вторник, че ще вдигне санкциите срещу Сирия, заявявайки в началото на четиридневното си посещение в Близкия изток, че е решил да го направи след консултация със саудитския престолонаследник и президента на Турция.

Съобщението на Тръмп предизвика бурни аплодисменти от тълпата на инвестиционен форум в Рияд, където той говори пред част от световния бизнес елит и членове на саудитското кралско семейство. „Има ново правителство, което се надяваме да успее да стабилизира страната и да запази мира“, каза той, визирайки бунтовническия алианс, който свали диктатора Башар Асад през декември. „Това искаме да видим в Сирия.“

Тръмп възнамерява да се срещне със сирийския президент Ахмед ал-Шара в сряда в Саудитска Арабия, според служител от Белия дом и регионален представител, запознат с плановете на Тръмп. Премахването на санкциите срещу новосформираното правителство на ал-Шара би позволило международна помощ и инвестиции, които биха могли да помогнат на страната да започне да се възстановява от опустошителната 13-годишна гражданска война.

Обявяването на санкциите беше изненада и Тръмп заяви, че е взел решението след разговор с престолонаследника Мохамед бин Салман и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. 

Очаква се обиколката на Тръмп в Персийския залив, първото пътуване в чужбина от втория му мандат, да се съсредоточи най-вече върху осигуряването на широкообхватни бизнес сделки с някои от най-богатите икономики в региона, въпреки че някои от споразуменията, приветствани от неговата администрация, бяха в процес на разработка, преди той да встъпи в длъжност.

„Съединените щати са най-горещата страна, с изключение на вашата страна“, каза той на тълпата, споменавайки името на принц Мохамед, фактическия владетел на кралството.

Тръмп беше придружен от държавния секретар на САЩ Марко Рубио и министъра на отбраната Пийт Хегсет, както и от други висши членове на неговата администрация. Някои от най-големите бизнес лидери в Америка също присъстваха на инвестиционния форум, включително Илон Мъск и главните изпълнителни директори на IBM, BlackRock, Citigroup, Palantir и Nvidia, наред с други.

Тръмп е казал на съветниците си, че иска да осигури бизнес споразумения на стойност над 1 трилион долара по време на обиколката си в Персийския залив, число, което икономисти и експерти определиха като нереалистично. Очаква се сделките да включват саудитски инвестиции в компании за изкуствен интелект и производство на енергия, както и покупки на оръжие на стойност няколко милиарда долара от американски производители на оръжие.

Във вторник Белият дом заяви, че Тръмп, докато е бил в Рияд, е осигурил сделки на стойност 600 милиарда долара със саудитското правителство и фирми. Но подробностите, предоставени от Белия дом за споразуменията, са били неясни и са възлизали на по-малко от половината от тази сума. А по-внимателният поглед върху проектите, описани от администрацията, показва, че няколко от тях вече са били в процес на разработка, преди Тръмп да се завърне в Белия дом през януари.

Тръмп кацна в Рияд за пищно посрещане от саудитското кралство, което разположи почетна гвардия, впряг от арабски коне и делегация от кралски особи и бизнес лидери. Принц Мохамед го посрещна на лавандулов килим.

Топлият прием - и ентусиазираните похвали на Тръмп за Саудитска Арабия - отбелязаха значителна промяна от тона на отношенията при бившия президент Байдън, който някога се закле да направи кралството „парий“, преди да осъзнае, че се нуждае от помощта му за понижаване на цените на петрола.