Ново световно проучване показва стряскащи данни за употребата на наркотици сред тийнейджърите.

От него става видно, че един от десет младежи е опитвал тежки наркотици преди да навърши 17-годишна възраст.

Изследването сочи, че 30% от анкетираните са пробвали канабис преди да станат пълнолетни. 

Рекордно потребление обаче се отчита за вещества като кокаин, екстази и кетамин. 

Мащабното проучване на Лондонския университет, идва на фона на увеличаваща се загриженост за употребата на кокаин в световен мащаб, пише "Дейли мейл".

По официални данни, употребата на кока сред младежите е скочила тройно, при това само за десет години. Днес веществото, станало популярно първоначално след заможнитеи, отчита нелегални прождажби за един милиард паунда годишно само в Лондон. 

Нивото на насилие сред младежите също е нараснало значително, увеличават се и участията им в криминални банди.

Ситуацията става плашеща, когато само за 2019 г., британските служби са отчели рекордните 700 случая на смърт след кокаинова свръхдоза. Едва за четири години фаталните инциденти са се удвоили.

Изследването на Лондонския университет е базирано на анкета от 19 500 тийнейджъри на възраст 17-18 години. 34% от тях са пробвали канабис преди да станат седемнадесетгодишни, а 10% са експериментирали с други вещества.

Не е установена разлика в консумацията, в зависимост от социалното положение на семействата им.

Проучването показва, че момчетата са по-склонни да употребят тежки наркотици от момичетата на същата възраст. Съответно 12% от момчетата и 8% от момичетата, отговарят че са пробвали кокаин, екстази или кетамин.

Същата зависимост откриваме и при консумацията на канабис 34% срещу 28% за девойките.

Изследването стига до факта, че анкетираните от малцинствата устояват по-добре на наркотичните "изкушения", спрямо връстниците си от коренното население на Англия.

Изследването стиго и до друг притеснителен факт – младежите от образовани семейства извършват дребни кражби, два пъти повече от връстниците си от среда с по-нисък социален статус. Това показва, че причината за подобни прояви не е само бедността.

Един от авторите на изследването проф. Ема Фицморис от Лондонския университет, казва: "До известна степен експерименталното поведение е част от израстването и за повечето тийнейджъри ще отшуми с времето".

Независимо от това, поведението им може да предизвика безпокойство, тъй като може да има неблагоприятни последици за здравето и благосъстоянието на младежите, както и техните социални и икономически резултати.

"Остава да видим как пандемията е повлияла на това поведение", добавя тя.

Превод: Glas.bg