Световните цени на храните са скочили с 31% през последната година, според Организацията на ООН по храните и земеделието, съобщава CNN.

Недостигът на доставки, причинен от екстремни метеорологични условия, е един от няколко фактора зад тази инфлация на храните.

"Няма съмнение, че промените в моделите на времето оказват влияние върху хранителните ни запаси", казва Дженифър Барташус, старши анализатор в Bloomberg Intelligence, която обхваща основни продукти и пакетирани храни.

Робърт Яугър, 35-годишен ветеран от хранителната индустрия, също е съгласен за ценовия ръст в селското стопанство. Но за разлика от предишните бумове, според него, този не се ръководи от типични фактори като търсене на развиващия се пазар или слаб щатски долар.

"В миналото нямаше все още климатична катастрофа, която обединяваше всички фактори", казва Яугър, изпълнителен директор на енергийните фючърси в Мизухо Секюритис. "Никога не съм виждал нещо подобно - където всичко расте в небесата едновременно".

Тежките метеорологични събития са допринесли за загуби от природни катастрофи от 40 милиарда долара само през първата половина на 2021 г., според Swiss Re, най -голямата презастрахователна компания в света. Това е втората най-висока сума в историята.

Разбира се, не всички екстремни климатични условия са причинени от климатичната криза.

Например, някои променящи се метеорологични модели могат да бъдат причинени от Ла Ниня, според Розенцвайг, професор от Колумбия, който е и старши изследовател в Института за космически изследвания на НАСА Годард.

Повишаването на цените на храните може да се дължи на множество фактори - някои от които нямат нищо общо с изменението на климата.

Например, известна инфлация на храните се причинява от недостиг на работници, включително в селскостопанския сектор на фона на пандемията и репресиите на администрацията на Доналд Тръмп срещу имиграцията.

Транспортните разходи също са високи поради повишените цени на петрола и недостига на шофьори на камиони. Да не говорим за повишените разходи за опаковане.

Потребителските цени са скочили с 5,4% през последните 12 -те месеца, приключили през юли, според правителствената статистика, публикувана в сряда. Това съответства на най - бързия годишен скок на цените от 2008 г. Цените на производителите се повишиха още по - бързо през юли, като поставиха рекорд за втори пореден месец.