Военният конфликт в района на Персийския залив вече дава отражение върху глобалната икономика, като води до поскъпване на енергията, транспорта и торовете – фактори, които директно влияят върху цените на храните.

Индексът на световните цени на храните, изчисляван от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО), достига средно 128,5 пункта през март – с около три пункта повече спрямо февруари, съобщава Bloomberg. Това е второ поредно увеличение, след като през февруари бе отчетен първият ръст от пет месеца насам.

Индексът обхваща цените на основни хранителни стоки като зърно, захар, месо, млечни продукти и растителни масла, но не включва крайните цени на дребно.

Според анализа, поскъпването е пряко свързано с напрежението в Близкия изток, което нарушава веригите за доставки и повишава разходите за производство и транспорт. Особено чувствителен остава трафикът през Ормузкия проток – ключов маршрут за глобалната търговия с енергийни ресурси и суровини.

Най-сериозно увеличение на цените се отчита при растителните масла и захарта, но ръст има и при месото, млечните продукти и зърнените култури.

Експерти предупреждават, че тенденцията може да се задълбочи. Икономистът Александър Савченко дори прогнозира, че при продължителен конфликт цената на петрола може да достигне 140–150 долара за барел. Това би довело до още по-сериозен натиск върху цените на горивата и съответно – върху всички стоки и услуги.

На този фон анализаторите съветват домакинствата да се подготвят за нова вълна поскъпване и да преразгледат разходите си, включително и навиците си за транспорт.