Регионът на слънчевите петна AR3697, който преди се наричаше AR3664, отново стана известен. Той се е преместил по повърхността на Слънцето по такъв начин, че Земята сега е в линията на удара. С разлика от 10 часа в събота, 1 юни, в този силно магнетизиран регион на Слънцето се случиха две мощни изригвания от клас X. Това доведе до прекъсване на радиокомуникациите на почти цялата планета. Но по-късно се появи друго силно огнище с подобни последствия. В същото време учените прогнозират появата на геомагнитна буря в следващите дни.

Вече известният регион на слънчевите петна е отговорен за появата на най-силните слънчеви изригвания миналия месец, които, наред с други неща, в началото на май доведоха до появата на най-мощната геомагнитна буря на планетата през последните години, пише Space.

Слънчеви експлозии клас X

Благодарение на космическия кораб Solar Dynamics Observatory учените регистрираха появата на две изригвания от клас X на Слънцето на 1 юни. Първото изригване от клас X1.18 се появи на Слънцето в събота в 1:03 българско време, а второто изригване от клас X1.43 се появи в 11:48 българско време. Изпускането на електромагнитно излъчване достигна нашата планета за по-малко от 10 минути и доведе до частично спиране на радиокомуникациите. В първия случай бяха засегнати западната част на Съединените щати и тихоокеанския регион, във втория случай - Европа, Африка и Азия.

слънчево изригванеЦял екран
Първото изригване от клас X1.18 (вляво) се появи на Слънцето в събота, 1 юни, а второто изригване от клас X1.43 (вдясно) се появи в 11:48 българско време. Снимка: NASA

Според учените сложната магнитна област на AR3697 осигурява идеални условия за създаване на най-мощните изригвания на Слънцето. Това е така, защото в сърцевината на региона два магнитни полюса с противоположни знаци са тясно свързани един с друг. Това може да се види на изображението на Solar Dynamics Observatory по-долу. Белият цвят показва северната магнитна полярност, а черният цвят показва южната магнитна полярност.

слънчево петноЦял екран
Според учените сложната магнитна област на AR3697 има идеални условия за създаване на най-мощните изригвания на Слънцето. Снимка: NASA

Когато противоположно насочените линии на магнитното поле в слънчевата плазма се скъсат и свържат отново, енергията на магнитното поле се преобразува в кинетична и топлинна енергия на плазмата, което може да доведе до мощни изригвания. В този случай това бяха две ракети от клас X. 

Когато противоположно насочените линии на магнитното поле в слънчевата плазма се скъсат и свържат отново, енергията на магнитното поле се преобразува в кинетична и топлинна енергия на плазмата, което може да доведе до мощни изригвания. В този случай това бяха две ракети от клас X

Кога да очакваме геомагнитна буря?

По-късно на 1 юни, а именно в 21:24 часа българско време, беше регистрирана появата на изригване от клас X1.0 от района на AR3697, което също доведе до прекъсване на радиокомуникациите над Северна Америка, пише EarthSky. Първоначалните оценки показват, че заедно с излъчването на радиация е изхвърлена и плазма от повърхността на Слънцето, което потенциално може да доведе до появата на умерена геомагнитна буря още в понеделник, 3 юни или вторник, 4 юни.

Слънчеви изригвания и прекъсвания на комуникациите на Земята

Слънчевите изригвания са силни изригвания на електромагнитно лъчение в ултравиолетовия и рентгеновия диапазон на светлината, които изригват от повърхността на Слънцето. За да разпределят огнищата по мощност, учените са измислили 5 класа за такива изригвания. Най-мощните изригвания са експлозии на радиация от клас X. Всеки клас също има обръчи под формата на числа, които показват приблизителната сила на експлозията. За четири класа изригвания мощността се обозначава с числа от 1 до 10 и само в клас X изригванията нямат цифрово ограничение.

слънцеЦял екран
 Снимка: NASA

Що се отнася до изключването на радиокомуникациите на Земята, това всъщност е често срещано явление, което се случва, след като радиация от Слънцето удари планетата по време на мощни изригвания. Тази радиация ще лети към нашата планета, ако източникът й е насочен директно към нас, със скоростта на светлината. Тогава горната част на земната атмосфера се йонизира от заредени частици.

В резултат на това високочестотните късовълнови радиосигнали трябва да преминават през много гъста среда, за да комуникират на дълги разстояния. Радиосигналите след взаимодействие с електроните в йонизираните слоеве на атмосферата губят енергията си и това води или до пълна загуба на комуникация, или до нейното силно влошаване.